Zpravodajství

Před deseti lety zemřel Josef Lux. Lidovci mu věnují konferenci

V neděli 22. listopadu uplyne deset let od chvíle, kdy zemřel "otec" současné lidové strany Josef Lux.

Významný politik 90. let Josef Lux vytvořil současnou KDU-ČSL v podobě, v jaké ji známe dnes. Proslul tím, že se po celou dobu svého působení v politice snažil o dohodu, kterou byl schopen nalézt téměř se všemi politickými stranami.

 

Jeho podíl na polistopadových společenských změnách v úterý ocenili i občané Pardubického kraje, kteří Luxovi přiřkli titul nejvýznamnější polistopadové osobnosti regionu v anketě pořádané Českým rozhlasem.

 

Ve středu si Luxe připomněla asi stovka lidí při mši v kostele sv. Josefa na Malé Straně. Celebroval ji kardinál Miloslav Vlk a zúčastnili se jí i současní politici KDU-ČSL, například Cyril Svoboda, Michaela Šojdrová nebo Marián Hošek. Další mši bude sloužit kardinál Vlk v neděli v Hemžích u Chocně, kde je Lux pohřben.

 

V pátek si na bývalého předsedu zavzpomínají jeho straníci. Věnují mu celou celostátní konferenci KDU-ČSL, která se uskuteční od 14 hodin v paláci Charitas v Praze.

 

Vicepremiérem v 36 letech

 

Josef Lux se narodil 1. února 1956 v Ústí nad Orlicí. Po studiu na Střední zemědělsko technické škole v Lanškrouně absolvoval Vysokou školu zemědělskou v Brně. Pracoval v zemědělském družstvu Zálší jako zootechnik. S manželkou Věrou měl šest dětí, dva syny a čtyři dcery.

 

V politice se Lux začal angažovat v roce 1982, kdy vstoupil do Československé strany lidové, za niž po listopadu 1989 usedl ve Sněmovně národů Federálního shromáždění. Po aféře, která na podzim 1990 smetla z pozice předsedy Československé strany lidové Josefa Bartoníčka, byl Lux zvolen na jeho místo. Stranu vedl i v době, kdy se strana s národněfrontovní minulostí měnila v respektovanou KDU-ČSL.

 

Lux byl vicepremiérem a ministrem zemědělství ve vládách Václava Klause v letech 1992 – 1998 i ve vládě Josefa Tošovského v roce 1998. V tomtéž roce ho po volbách na premiéra navrhl Miloš Zeman, který chtěl vytvořit kabinet složený z ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody.

 

Za transplantací musel do USA

 

Po letech úspěchů v politice se jeho osud změnil v létě 1998. Nejprve se po volbách dvě nejsilnější strany, ČSSD a ODS, dohodly na spolupráci vyjádřené opoziční smlouvou. Tím skončila éra Luxova vlivu – "jazýček na vahách", jímž byla KDU-ČSL, se náhle stal zbytečným. Krátce poté, 24. září 1998, Josef Lux oznámil, že trpí leukemií, a vzdal se všech politických funkcí kromě poslaneckého mandátu.

 

V následujících měsících Lux absolvoval léčbu nejdříve v Česku a poté i v USA. V srpnu 1999 v doprovodu manželky Věry a dcery Veroniky odletěl do USA na kliniku Freda Hutchinsona v Seattlu, protože  v Česku se tehdy transplantace kostní dřeně ještě nedělaly.

 

Přesně rok po odchodu z funkcí mu lékaři transplantovali kostní dřeň od italského dárce, s nímž se Luxovo tělo shodovalo v devíti z deseti potřebných znaků. V prvních týdnech po operaci se jeho stav zlepšoval, sedm týdnů po operaci ale nastaly komplikace. Ve věku 43 let 22. listopadu 1999 Josef Lux zemřel na problémy způsobené zápalem plic.

tn.cz / kap
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz