Zpravodajství

Minarety nechceme, rozhodli Švýcaři v referendu

Švýcaři schválili zákaz minaretů. Referendum vyvolalo v zemi, kde žije 400 tisíc muslimů odpor.

Švýcaři v referendu podpořili zákaz stavby minaretů. Prohlásila to volební komise. Protokol o výsledku nedělního referenda uvádí, že v něm hlasovalo pro návrh na zákaz staveb minaretů 57,5 procenta voličů. Návrh také získal podporu ve většině z 26 kantonů, což je podmínkou jeho schválení.

 

"Federální rada respektuje toto rozhodnutí," cituje portál Swissinfo z prohlášení vlády.

 

Již bleskový průzkum agentury Gfs mezi Švýcary, kteří opouštěli volební místnosti, ukázal, že pro návrh hlasovalo přes 53 procent.

 

Bylo to překvapením, stejně jako konečný výsledek, protože dřívější průzkumy naznačovaly převahu odpůrců návrhu.


Návrh na zákaz minaretů podali členové krajně pravicové Švýcarské lidové strany. Zdůvodnili ho tím, že minarety - věže mešit, ze kterých muezzin svolává muslimy k modlitbě - vedou k "islamizaci země".

 

Vláda vyzvala obyvatele, aby návrh odmítli, protože odporuje švýcarské ústavě, která zaručuje svobodu náboženství.

 

Lidé sdružení v Iniciativě proti minaretům upozorňovali, že nechtějí zakázat mešity, pouze minarety, které nejsou symbolem víry, ale moci.

 

"Minaret není nevinná budova. Používá se k ohraničení území, na němž platí islámské právo, " řekl Oskar Freysinger, mluvčí iniciativy.

 

Aby iniciativa prosadila referendum, nasbírala 100 tisíc podpisů pod petici, které jsou nutné pro to, aby bylo všelidového hlasování vyhlášeno.

 

 

Mezi švýcarskými muslimy, kterých je v sedmimilionové zemi téměř 400 tisíc, vyvolalo referendum odpor. Vyznavači islámu protestovali proti plakátům, se kterými vedli odpůrci minaretů kampaň. Ukazovaly minarety zobrazené jako rakety a siluetu muslimky v černém hábitu na pozadí helvétského kříže. Ve Švýcarsku stojí dvě stovky mešit, jen čtyři z nich mají minarety.

gib, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz