Zpravodajství

Komondor je pes rastaman

Komondor je staré maďarské národní plemeno asijského původu. Je to ovčácký pes, který po staletí pomáhal na maďarských pustách s hlídáním ovcí a hovězího dobytka.

 

Dá se říci, že komondor je celosvětově dost vzácný. U nás jsou v jeho reprodukci aktivní jen dvě chovatelské stanice. Přestože je komondor tak vzácný, polovina štěňátek od nás žije daleko za našimi hranicemi, a to i v zaoceánských zemích. Zájem o toto plemeno u nás není velký, lidé ho neznají a ne každý má podmínky na jejich chov.

 

Srst komondora, díky níž působí mezi ostatními rasami psů tak extravagantně, dorůstá po celý jeho život a nejen svým vzhledem, ale i izolačními vlastnostmi připomíná ovčí rouno. Komondora můžeme vidět pouze v bílé barvě, díky ní byl ovčákem spolehlivě rozpoznán od vlků a dalších predátorů a na druhou stranu sám predátor v případě útoku nerozeznal komondora od ovcí ve stádě. Tak mohl pes při obraně využít momentu překvapení.

 

Zdroj: oficiální zdroj

 

Pes bojovník

 

Zuby nepřítele komondorovi díky hustotě a plstnaté struktuře srsti neublížily. Srst ho chrání i proti nepříznivému počasí. V létě se díky izolaci a bílé barvě nepřehřívá a v zimě ho zase chrání proti mrazu. Štěňátka se rodí se zvlněnou srstí a ta až do období dospívání nevyžaduje žádnou péči. Právě v období dospívání se sama začne utvářet do žádoucích provázků, jinde jí napomůžeme sami tak, aby později mohla vypadat, jak chceme.


Komondor je velký, mohutně stavěný pes. Je sebejistý, odvážný, důstojný a nenáročný. Mezi jeho charakterové vlastnosti určitě patří nedůvěra a pořádná ostrost proti vetřelcům. Po staletí byly tyto povahové vlastnosti upevňovány při hlídání stád. Věrný je svěřenému místu a svému pánu. Ačkoli plní jeho příkazy, raději se rozhoduje sám - to opět určovala jeho práce. Přes den je komondor jen zdánlivě v klidu, jeho reakce ale bývají bleskové. V noci bývá aktivnější než ve dne a téměř neslyšně se pohybuje po svém teritoriu. Jeho lovecké pudy jsou potlačené, se svěřenými zvířaty žije v naprosté symbióze, v tom se opět projevuje charakter jeho práce - nesměl totiž nikdy zabít zvíře ze stáda.


Zdroj: oficiální zdroj

 

Krvelačná bestie?

 

Pes, u kterého se krvelačnost projevila a povahově nevyhovoval, byl ubit. Selekce povahových vlastností u komondora probíhala velmi nemilosrdně.


V současné době komondor neplní už jen roli pasteveckého psa v Maďarsku, ale i jinde po světě. Například v Kanadě stráží stáda proti vlkům a kojotům, ve Spojených státech ho mají u lam, často se využívá jako pes hlídací. Komondor se čím dál tím častěji stává i rodinným psem.

 

Zdroj: oficiální zdroj

 

Díky své síle a rozvážné povaze nereaguje hystericky, a tak je vhodný i pro rodiny s dětmi. Je však důležité, aby věděl, kam  v žebříčku hierarchie patří. Můžeme ho spatřit i na poli výstavním, kde není výjimkou, že stane i na těch nejvyšších stupních. Díky svému vzhledu sklízí velký obdiv a svou povahou i tělesnou konstrukcí navíc vzbuzuje respekt.

 

Pes pro lidi se zahradou


Pro koho se tedy hodí? Určitě pro toho, kdo mu může nabídnout venkovní prostory, v žádném případě se nehodí do panelového bytu. Je to pes, který miluje svobodu a volnost. Není vhodný ani pro typ lidí, kteří po svém psovi chtějí neustálé dokazování, jakou lásku k nim jejich pejsek chová. Potřebuje správnou socializaci a důslednou výchovu bez trestů, není proto vhodný pro začátečníka. Jeho povahové vlastnosti především ocení ti, kteří mají domácí zvířata. Ten, kdo pochopí tohoto civilizací nezkaženého psa, získá v něm věrného a oddaného přítele.
 

 

Zdroj: oficiální zdroj
tn.cz /kar/Daniela Pilařová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz