Zpravodajství

Současný irácký velvyslanec věděl o plánech na útok v ČR. Lituje

Současný irácký velvyslanec věděl o plánech na útok v ČR. Lituje
Zátarasy u budovy Federálního shromáždění Zdroj: Mediafax

Dhia Al-Dabbass byl v době přípravy útoku v opozici. O plánech útoku na rádio Svobodná Evropa věděl od tehdejšího konzula.

Lítost nad chystanými teroristickými útoky na Českou republiku vyjádřil v úterý velvyslanec Irácké republiky Dhia Al-Dabbass. V době, kdy se útok na rádio Svobodná Evropa plánoval, byl v irácké opozici a žil ve Vídni.

 

O plánech režimu Saddáma Husajna se prý dověděl od tehdejšího konzula, který měl být atentátníkem. Dhia Al-Abbass také řekl, že je rád, že zločinné praktiky dřívějšího iráckého diktátora vyšly najevo.

 

Česká tajná služba BIS odhalila už tři teroristické útoky, jeden si dokonce objednal Saddám Husajn. Terčem měla být budova rádia Svobodná Evropa. Atentát se začal připravovat už v roce 1999.

 

BIS tehdy získala zdroj přímo na irácké ambasádě. Kontrarozvědka postupně zjistila, že útok má přijít z okna bytu, který je vzdálený od budovy rádia zhruba 80 metrů a který si DGI měla v plánu pronajmout.

 

Najevo vyšly také šokující informace. Útok měl být zahájený protitankovou střelou RPG 7 a nařídil ho tehdejší irácký prezident Saddám Husajn. Podrobnosti si přečtěte ZDE.

Pavel Šuba, ina, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz