Zpravodajství

Jihlavské autoškoly bojují s komisaři. Prý jim šikanují žáky

Jihlavské autoškoly si stěžují na komisaře místního magistrátu. Jsou prý na žáky přehnaně tvrdí.

Rovná polovina ze čtrnácti set uchazečů o řidičský průkaz letos v Jihlavě napoprvé nezvládla jízdy. U některých komisařů je to pak až 90 procent žáků. Celorepublikový průměr se přitom pohybuje okolo třiceti procent.


"Jsou na žáky přehnaně přísní a vyhazují je od zkoušek za věci, nad kterými někdy zůstává rozum stát,“ potvrzuje majitel jedné z jihlavských autoškol Petr Prchal.


Celý rozhovor můžete vidět zde


 

Prchalova slova potvrzují i zbylí majitelé jihlavských autoškol. Z komisařů mají strach i oni – prý je mohou připravit o zbytek žáků, kteří ještě do autoškol v Jihlavě chodí. "Úbytek žáků je znát. Lidé si raději dělají autoškolu jinde, kde zkoušky udělají snáz,“ potvrzuje jeden z nich.
 

Situace v Jihlavě přitom zaráží i Svaz autoškol ČR. Jeho prezident Ondřej Horázný nad jihlavskými čísly také kroutí hlavou. "Jestliže autoškoly dodávají pořád stejný ´materiál´ a jeden komisař má stále třicet a jiný sedmdesát procent neprospívajících, je to divné,“ potvrzuje Horázný. Poslechněte si celý rozhovor:

 

Jihlavský magistrát, který komisaře zaměstnává, má ale ve věci jasno – jeho komisaři nechybují. "Nechali jsme si udělat nezávislou kontrolu a vše bylo v pořádku. Přísnost musí být a proto za svými komisaři stojím,“ řekl šéf dopravního odboru jihlavského magistrátu Ján Tinka. Poslechněte si celý rozhovor:

 

 

Podobný názor má navíc i ministerstvo dopravy. "Pokud komisař požaduje všechno, co má, je to číslo padesát procent neúspěšných celkem reálné. Pokud nemá komisař pocit bezpečné jízdy, může zkoušku ukončit s výsledkem neprospěl,“ míní mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.


Majitelé čtyř jihlavských autoškol ale mají jasno. Za vším stojí extrémní přísnost zkušebních komisařů. Někteří uchazeči o řidičák se prý kvůli tomu dokonce rozmýšlí, zda autoškolu v Jihlavě vůbec dělat.


"Neptají se překvapivě na cenu, ale na to, jestli už vím, s kým budou jezdit u zkoušky,“ tvrdí Prchal. Na výsledek jízd si stěžují i sami žáci. "Žádnou chybu jsem neudělal. Vyhodil mě jen za to, že neměl pocit bezpečné jízdy,“ tvrdí. Další si zase stěžují na to, že je komisař jednou obvinil z jízdy příliš vpravo a podruhé příliš vlevo.


Autoškoly se bouří a žádají změnu přístupu nebo odchod dvou nejtvrdších komisařů. Prý už jim kvůli nim jde o holé živobytí. "Bojím se, že studenti přestanou v Jihlavě autoškolu dělat,“ myslí si Prchal a ostatní s ním souhlasí.


O změně komisařů ale město nechce ani slyšet a naopak je hájí. Zamyslet by se prý naopak měli majitelé autoškol zda jejich výuka je schopna žáky na dnešní provoz vůbec dostatečně připravit.

Dušan Vrbecký, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz