Zpravodajství

Nejstarší sklářské škole na světě hrozí zánik. Studenti se bouří

Nejstarší sklářské škole na světě v Kamenickém Šenově hrozí zánik. Nemá dostatek studentů a hrozí jí sloučení.

Proti záměru Libereckého kraje sloučit z úsporných důvodů sklářské školy v Kamenickém Šenově a v Novém Boru na Českolipsku protestovali v pondělí studenti kamenickošenovské školy.

 

Studenti pochodovali od své školy až na místní známou Panskou skálu. Nesli si transparenty a cestou vykřikovali různá hesla. Poté se přesunuli do Nového Boru, kde v prostestech pokračovali. 

 

O sklářství není zájem

 

"Střední sklářská škola v Novém Boru loni neotevřela vůbec první ročník, protože se jim sešly jen tři přihlášky. My jsme měli 13 přihlášek a mohli jsme tedy 1. ročník otevřít. Bez našich žáků by sklářská škola v Novém Boru postupně zmizela z mapy. Neotevření prvního ročníku dva roky po sobě by bylo jistě na pováženou, a to byl hlavní důvod spěchu ve slučování škol,“ poukázal ředitel kamenickošenovské školy František Janák.

 

O chystané likvidaci školy má podle něho definitivně rozhodnout v lednu krajské zastupitelstvo. "Pokud tento plán posvětí, tak naše 153 let stará sklářská škola k 1. dubnu 2010 končí. Poslední možností je jen síla odporu a protestů, které, jak doufám, tato informace vyvolá. Chystáme petici,“ předeslal Janák.

 

Liberecký kraj si dvě školy nemůže dovolit

 

"Návrh na sloučení obou sklářských škol je nepopulární a i pro nás bolestný. Není to problém, který vznikl nyní, ale diskutuje se o něm naopak už nejméně poslední tři roky. Považuji ho však především za důsledek pasivní a nesystémové politiky minulých vlád ve vztahu k českým sklářům,“ reagoval náměstek hejtmana pro resort školství Radek Cikl s tím, že kraj chce zachovat sklářské obory v regionu.

 

"Mít ale tak blízko u sebe dvě z poloviny naplněné školy stejného zaměření je pro Liberecký kraj neudržitelné,“ vysvětlil Cikl a zdůraznil, že návrh ještě čeká na projednání. Konečné slovo budou mít podle Cikla krajští zastupitelé. Obě sklářské školy prý trápí výrazný pokles zájmu žáků o studium.

 

 

Protesty studentů nejsou v Česku neobvyklé. Podívejte se, jak letos demonstrovali proti státním maturitám:

 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz