Zpravodajství

Hrůzná jatka v Lovosicích. Zabíjení mačetami, po mase běhaly krysy

Nelegálně Vietnamci provozovaná jatka v Lovosicích zburcovala úřady v Ústeckém kraji.

Na místo, kde se nezákonně porážela prasata, v pondělí dopoledne dorazili krajští veterináři i zástupci lovosického městského úřadu. Podle nich zvířata Vietnamci poráželi nechutným způsobem.


"Byl to masakr. Prasata nebyla odborně porážena, ale zřejmě usmrcena mačetou nebo podobným nástrojem. Maso se zpracovávalo v krvi a kalužích oleje. Bylo krvavé, běhaly po něm velké krysy," popsala tn.cz vedoucí odboru životního prostředí lovosického úřadu Dana Tschakertová.


"Prasata byla porážena bez omráčení podříznutím. Takový způsob porážky připomíná rituální obětování a je týráním zvířat," potvrdil za krajskou veterinární správu Petr Pilous.


Při pondělní razii našli úředníci zhruba 850 kilogramů vepřového masa, které odpoledne znehodnotí a pošlou do kafilerie. Na místě bylo také 10 živých prasat. Cizinci je již nestačili zabít.


Střeva přivedla úřady na stopu


Na nelegální porážení upozornil lovosický úřad jeden z místních obyvatel, který si všiml válejících se vnitřností v areálu někdejších skleníků. Ten je opuštěný a v jeho jedné části bydlí vietnamská komunita.

"Střeva, kosti a další vedlejší živočišné produkty nebyly řádně odstraněné. V areálu se jich válelo větší množství. Většinu z nich ale Vietnamci o víkendu stačili odvést neznámo kam," dodal Pilous.


Cizinci hrozí pokuta půl milionu


Střeva minulý týden dovedla úředníky až k ohradě s živými vepři. Podle veterinární správy pocházela prasata z různých chovů. Například z Lišan na Lounsku. Prokázaly to značky, kterými jsou zvířata opatřena.


Kde maso končilo, zatím není jasné. Podle Pilouse je jedli Vietnamci a není ani vyloučené, že putovalo do asijských bister.


Případ již šetří litoměřická policie. "Prověřujeme, zda nedošlo ke spáchání trestného činu týrání zvířat. Vyčkáme výsledků šetření krajské veterinární správy," uvedla policejní mluvčí Alena Romová.


Veterinární správa už kvůli porážkám zahájila správní řízení. "Podařilo se nám dohledat majitele jatek, který má živnostenský list. Jako podnikateli mu hrozí pokuta až ve výši 500 tisíc korun," informoval Pilous.


Firma, která areál vlastní a v současné době ho prodává, veterinární správě tvrdí, že jatka byla provozována bez jejího svolení a že o nich nevěděla.

hav s přispěním Martina Kočárka, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz