Zpravodajství

Řediteli školy hrozí vězení. Pěstuje kaktusy

Libor Kunte je fanda do kaktusů. Protože obsahují meskalin, bojí se vězení.

"Jsem vášnivý kaktusář, pěstuji je už třicet let. Těch s meskalinem mám něco kolem šesti stovek, to si asi pěkně posedím,“ říká Libor Kunte, ředitel střední zahradnické a zemědělské školy v Děčíně a autor několika knih o sukulentech.


Pěstování kaktusů s meskalinem bude od 1. ledna nelegální. Vláda rozhodla, že kromě konopí a lysohlávek za psychotropní budou považovány i kaktusy rodu Lophophora a Echinopsis nebo volně rostoucí tráva chrastice rákosovitá. Více TADY.


"Látka meskalin je ale v rostlinách pěstovaných v našich poměrech obsažena jen minimálně. Spíš bych se zaměřil na to, že je v nich ve větší míře obsažena látka izochilin, který je jedovatý a může způsobit smrt. Ten, kdo by chtěl kaktus požít za účelem povyražení, by kvůli izochilinu pár hodin prozvracel – v nejlepším případě,“ vysvětluje Kunte.

 

Jako kdyby měl organgutan opsat Bibli


Stejně jako on přitom může skončit za mřížemi několik tisícovek vášnivých kaktusářů, Česko má totiž největší základnu pěstitelů těchto rostlin. Jejich organizace se teď rozhodly apelovat na ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou, aby předpis změnila. V dopise ji upozornily i na to, že za celou dobu působení kaktusářské společnosti se nenašel nikdo, kdo by rostliny pěstoval za účelem získání meskalinu.


"To je jednoduché, meskalin totiž obsahují jen starší rostliny, třeba až po dvaceti letech. Navíc na gram meskalinu by padlo obrovské množství kaktusů, to si nikdo nedovede ani představit. A možnost, že by někdo pěstoval kaktusy třeba pod zářivkami, jak se to děje s marihuanou, je směšná. Skoro stejná jako že by průměrně inteligentní orangutan opsal bezchybně bibli,“ rozčiluje se Libor Kunte.


Jeden z autorů novely, lékař Tomáš Zábranský, prohlásil, že běžných pěstitelů se omezení nedotkne. "Tohle mě vůbec neuklidnilo, je to lež. Když mě někdo udá policii, tak policisté budou muset plnit své zákonné povinnosti,“ obává se Kunte.


Jeho strachu nahrává i vyjádření mluvčího děčínské policie Ladislava Cvika. "My jako policie budeme muset postupovat striktně dle zákona. Bude na člověku, aby doložil, že má rostliny jen pro okrasu nebo jako sběratel.“

 

Chtějte výjimku pro nebezpečné látky


Pěstitelé mají totiž v případě schválení zákona jedinou možnost. Požádat ministerstvo zdravotnictví o výjimku pro nakládání s nebezpečnými látkami. Ani to ale není bez problému.

 

Ministerstvo zdravotnictví totiž nemá kaktusy s obsahem meskalinu na seznamu návykových látek. "Zákon upravuje z jmenovaných rostlin pouze zacházení s konopím a keřem koka. Dále jsou předmětem zákona pouze substance (čisté látky) omamné nebo psychotropní látky, které tyto rostliny obsahují (např. meskalin). Kaktusy nejsou předmětem tohoto zákona a je proto mimo kompetenci ministerstva vydávat v tom směru jakákoli povolení,“ uvedl David Přinesdom z tiskového odboru ministerstva.

Daniela Pilařová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz