Zpravodajství

Lupič držel rukojmí, ke komandu ho vylákala "civilistka"

Lupiče, který v pražské bance držel více než tři hodiny dvě ženy, zadržela po zásahu komanda policie.

Pobočku Komerční banky v Novodvorské ulici v Praze přepadl ve středu dopoledne ozbrojený  lupič. Na místě si vzal dvě zaměstnankyně jako rukojmí.


Muž požadoval výkupné v řádech milionů korun. Zhruba po dvou hodinách jednu z žen propustil, druhou vyvedla krátce po 14. hodině zásahová jednotka. "Pachatel byl zadržen, nikdo nebyl zraněn," řekl novinářům pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Jde o 51letého muže ze Strakonicka, pistole, kterou hrozil pracovnicím banky, byla podle posledních informací plynová.


 

Novodvorská byla celé dopoledne uzavřena, policisté ji znovu otevřeli ve 14:40. V okolí budovy byly tým vyjednavačů, pražská zásahová jednotka a útvar rychlého nasazení. Pohybovala se tam zhruba stovka policistů, hasiči, záchranka a pyrotechnici. Nad místem kroužil vrtulník.

 

Muž vstoupil do banky maskován v obličeji obvazy. Ve stejné roušce se na pobočce objevil už v úterý. Žádal prý o podnikatelský úvěr v řádu stovek tisíc korun.

 

Několikahodinové vyjednávání

 

Klíčem k úspěšnému zákroku bylo podle policie to, že se podařilo s útočníkem navázat kontakt. Policisté s ním pak několik hodin vyjednávali prostřednictvím telefonu. Zhruba po dvou hodinách ho přesvědčili, aby propustil ředitelku banky. Podle Hulana působil vyrovnaně a první ženu propustil bez navyšování požadavků. Další zhruba dvě hodiny ale zůstával v bance s druhou rukojmí.

 

Policisté se nakonec rozhodli pro zásah, při kterém na muže nastražili past. Podle některých informací se s ním vyjednavači dohodli na tom, že vymění pracovnici banky za člena policejního týmu. Ve skutečnosti ho ale chtěli jen odlákat od rukojmí. U dveří pobočky se pak objevila policistka v civilu a na muže mávala. V té chvíli zásahové komando odpálilo výbušku a vtrhlo do banky. Muž byl podle mluvčího zaskočen rychlostí zásahu. Vzápětí již policisté z banky vyvedli i druhou rukojmí a za několik minut i muže, kterému nasadili neprůhledné brýle. Ty pachatelům ztěžují orientaci, aby se nemohli bránit.

 

Situaci na místě jsme sledovali on-line


14:43 Na policejním zásahu se podílelo 10 až 15 lidí. Významnou roli podle Hulana sehrála policistka v civilu, která odlákala pachatelovu pozornost. Útočník, ženy ani nikdo z policie neutrpěli žádná zranění.


14:40
"Pachatel byl zadržen pomocí zásahové výbušky, kterou následoval Útvar rychlého nasazení," uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan s tím, že policisté využili psychologického momentu překvapení a pachatel se jim poté vzdal. Na místě byla zajištěna i střelná zbraň použitá při přepadení.


14:36
Když policie muže z banky vyváděla, spadly mu kalhoty.


14:34 Ženy, které pachatel držel, jsou v péči psychologů.


14:30
Policie vyvedla pachatele z banky. Měl na sobě oranžové oblečení a na očích velké černé brýle. Odvážejí ho k výslechu.


14:22
Policie muže, který banku přepadl, zadržela. Podle svědků mu je mezi 40 a 50 lety.


14:19 Do banky vešli zdravotníci. Je možné, že jdou ošetřit zraněného pachatele.


14:13
Policejní komando vysvobodilo zadržovanou ženu. Vyvedlo ji z přepadené banky. Žena je v pořádku.


14:08
Poblíž přepadené banky je základní škola. Učitelé pro jistotu nepouštějí žáky po vyučování domů.


14:00
Policejní mluvčí informaci o ultimátu nepotvrdil, ale připustil, že muž si klade podmínky.


13:53
Podle nepotvrzených informací muž vyhrožuje, že pokud se celá věc s finanční hotovostí nevyřeší do 20 minut, zadržovanou ženu zastřelí.


13:47
"Vyjednávání stále probíhá. Pachatel si stojí na svých požadavcích," řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan.


13:38
Na místo dorazili další členové zásahových jednotek. Posily přijely ze Středočeského kraje.


13:28
Pobočka banky má na střeše okna. Pokud by vyjednávání bylo marné, policie by mohla do objektu vtrhnout právě tudy.13:14
Z okolí banky se začal ozývat křik. Situace je i podle policie velmi napjatá a neobvyklá, protože podobná přepadení nejsou v Česku častá.


13:05 Žena, kterou pachatel propustil, je v pořádku, ale psychicky otřesená. Podle nejnovějších informací je ředitelkou pobočky.


12:57
Na střeše objektu, ve kterém se banka nachází, se rozmisťují policejní odstřelovači.


12:52
Policejní vyjednavač je přímo v pobočce a je v kontaktu s mužem, který banku přepadl.12:49
Přepadení ovlivnilo i autobusovou dopravu v okolí banky. Některé autobusy musely být odkloněny. "Bližší informace se lidé dozvědí u řidičů jednotlivých linek,“ uvedl mluvčí pražského dopravního podniku Ondřej Pečený.


12:42
Propuštěná žena byla vedoucí oddělení úvěrů pro podnikatele. Záchranná služba na místo podle mluvčí Jiřiny Ernestové vyslala jeden vůz s posádkou, hasiči podle Pavlíny Adamcové asistují dvěma posádkami.


12:37
Policie zatím nechce upřesnit, jak bude dál postupovat. Nechce ani sdělit, jestli je ochotná zaplatit lupiči požadovanou částku.


Zdroj: TN.cz


12:34
Muž, který banku přepadl, byl na pobočce už včera. Požadoval úvěr. Dnes se do banky vrátil a zavřel se s ředitelkou banky v kanceláři a vyhrožuje jí.


12:24
Kolem objektu se pohybují menší skupinky ze zásahové jednotky. K akci se zatím ale neodhodlaly. Vyjednávání pokračuje.12:15
Vyjednávání s lupičem stále probíhá. Okolí je neprodyšně uzavřené, ale za policejními páskami stojí desítky lidí, kteří přepadení sledují.12:05
Zásahová jednotka je v objektu pošty pod přepadenou bankou. Podle všeho chce odtud vést útok na banku.


12:00
"Policistů jsou na místě desítky. Stále ještě vyjednávají. Mezi nimi jsou policisté uniformovaní i v civilu. Situaci monitoruje ze vzduchu vrtulník," řekla policejní mluvčí Andrea Zoulová.


11:45
Lupič propustil z objektu jednu ženu. Tu si hned vzali do péče policisté, kteří na místě zasahují.O dalších přepadených bankách si můžete přečíst tady.


O psychologii rukojmích čtěte tady.


Lupič hrozí malou černou  zbraní a požaduje tři miliony. Zásahová jednotka, která na místo dorazila kolem 11. hodiny, je připravena zasáhnout."Policisté jsou plně vyzbrojeni. Mají připravené samopaly. Prodavači z okolních obchodů a stánků museli vše opustit. Evakuovat se budou celé dva bloky v nejbližším okolí," hlásil z místa po půl dvanácté reportér tn.cz.Na místo dorazil policejní vyjednavač, velitel pražské zásahovky, hasiči i záchranka. Policie odvedla kolemjdoucí na protější chodník a uzavřela celou frekventovanou ulici.


"Můžu potvrdit, že pachatel je stále uvnitř a drží rukojmí. Počet lidí, kolik drží, ale zatím neznám,“ řekla po 11. hodině tn.cz pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. 

Banka se nachází v objektu naproti velkému obchodnímu centru Novodvorská plaza.


"Policie vyklidila celý prostor před bankou. Na místě je nejméně 40 policistů," hlásí z místa reportér TV Nova.
 

vrl, gib s přispěním Jiřího Borovce, Matina Hlavácse a Jána Schürgera, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz