Zpravodajství

PŘEPADENÍ BANKY. Měl jsem ho na mušce, říká odstřelovač

Lupič držel v bance rukojmí několik hodin. Odstřelovači byli připraveni kdykoliv zasáhnout.

V pražské bance na Novodvorské ulici se ve středu odehrálo drama, které doslova bere dech. Pobočku Komerční banky přepadl ozbrojený lupič. Na místě si vzal dvě zaměstnankyně jako rukojmí. Požadoval za ně výkupné v řádech milionů korun.

 

Novodvorská byla celé dopoledne uzavřena. V okolí banky byl tým vyjednavačů, pražská zásahová jednotka i útvar rychlého nasazení. Nechyběli ani odstřelovači, kteří byli připraveni kdykoliv zasáhnout.

 

“Zavolali mi po telefonu, měl jsem totiž úkoly mimo Prahu. Na místě jsem strávil asi dvě nebo dvě a půl hodiny. Nejdříve jsem si obhlídnul terén, pak jsem začal s přípravami. Sněžilo. Vzdálenost od cíle byla třicet metrů,“ popisuje středeční akci odstřelovač, který si stejně jako další členové elitních vojenských a policejních jednotek velice pečlivě chrání soukromí. Jejich život i život jejich rodin může být při odhalení v ohrožení.

“Situaci mi znepříjemňovala špatná viditelnost. V oknech totiž byly žaluzie, bránily mi ve výhledu . Viděl jsem pohyb. Mohl jsem se domnívat, že je to únosce. Stoprocentní jistotu jsem ale neměl,“ vysvětluje odstřelovač.

Klíčem k úspěšnému zákroku bylo podle policie to, že se podařilo s útočníkem navázat kontakt. Policisté s ním několik hodin vyjednávali prostřednictvím telefonu.

Rychlý zásah policie

 

Nakonec se policisté rozhodli pro rychlý zásah, při kterém na muže nastražili past. Podle některých informací se s ním vyjednavači dohodli na tom, že vymění pracovnici banky za člena policejního týmu. Ve skutečnosti ho ale chtěli jen odlákat od rukojmí. U dveří pobočky se pak objevila policistka v civilu a na muže mávala. V té chvíli zásahové komando odpálilo výbušku a vtrhlo do banky. Muž byl doslova zaskočen rychlostí zásahu.

“Když vycházel, měli jsme ho pod kontrolou. Měl jsem ho několik vteřin na mušce, kdyby se něco stalo. Kdyby například začal střílet kolem sebe, zastřelím ho,“ přiznal odstřelovač.

ČTĚTE TAKÉ:

 

- Lupič držel rukojmí, ke komandu ho vylákala "civilistka"

- Držel v bance rukojmí. Hrozí mu 15 let vězení za loupež

- Vyjednavači ON-LINE: Do krizové situace se může dostat kdokoliv

- Rukojmí v bance. Přepadení, která otřásla Českem

 

Přesná muška, trpělivost a pevná vůle

 

Pro odstřelovače je nejdůležitější samozřejmě přesná muška, ale také schopnosti splynout s prostředím, umění stát se neviditelným a hlavně trpělivosti a pevná vůle. Odstřelovači mnohdy hodiny, nebo i dny stráví v jedné poloze, bez možnosti odpočinout si, vyspat se, nebo dokonce jít na záchod.

 

Vojenští odstřelovači, kteří vědí, že je čeká mnohahodinové ležení a sledování protivníka, se například často vybavují plenami pro dospělé. Policejní odstřelovači však podobné problémy většinou nemají. Poměrně snadno se totiž mohou vystřídat. Více zajímavostí o odstřelovačích se dočtete TADY.

gib s přispěním Pavla Šuby, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz