Zpravodajství

BÍLÉ VÁNOCE? Za posledních 40 let jen osmkrát

Bílé Vánoce nevyšly letos ani dva roky předtím. Podle meteorologických statistik na Vánoce přichází obleva.

Zatím poslední “bílé Vánoce”, tedy souvislá vrstva sněhu na celém území, byly podle statistik meteorologické stanice v Praze Libuši v Česku v roce 2003. Od roku 1971 takových prosincových dní jen devět. Nejvyšší sněhová pokrývka přitom byla 23. prosince 2001, kdy bylo 17 centimetrů sněhu.

 

Největší zima byla na Vánoce v roce 1996, kdy 28. prosince meteorologové naměřili minus 23,5 stupňů Celsia. Naopak nejteplejší prosincový den byl na začátku třetí dekády v roce 1989. Tři dny před Štědrým dnem bylo 12,6 stupňů nad nulou.

 

Nejchladněji, -15,4 °C, bylo na Ježíška v roce 1996 a nejtepleji, 9,3 °C, o rok dříve. Nejdeštivějším dnem byl 30. prosinec v roce 1986, kdy napršelo 17,5 milimetrů srážek.

 

Vánoční průměr je jeden stupeň nad nulou

 

"Průměrná teplota pro Štědrý den je podle meterologické stanice v Praze Libuši jeden stupeń nad nulou," informuje meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Nejvyšší průměrná denní teplota 24. prosince je z roku 1971 a dosahuje hodnoty 9,4 °C a nejnižší z roku 1972, kdy bylo -6,6 °C.

 

Předminulé a minulé Vánoce byly ve znamení deště, zatažené oblohy a skoro podzimních teplot. V roce 2008 bylo na Ježíška pět stupňů a o rok dříve dokonce šest stupňů.

 

Vrtošivé předpovědi

 

Letošní Vánoce zamotaly hlavu meteorologům. Několikrát totiž museli změnit předpověď. Zatímco na začátku prosince vše nasvědčovalo tomu, že Štědrý den bude na blátě, o někoik dní později udeřily mrazy a začalo se věřit, že se dočkáme zasněžených svátků.

 

Jak to šlo s předpověďmi na Vánoce týden po týdnu si přečtěte v tomto článku.

 

Až do pátečního večera platí výstraha, která upozorňuje na silný vítr, který bude překračovat rychlost 70 kilometrů za hodinu. Meteorologové doporučili omezit túry na horách a nevydávat se zejména na hřebeny.

ina, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz