Prvním lyžařským národem byli Laponci. Na lyžích honili soby.
Staré norské mýty a příběhy naznačují, že Skandinávci lyžují odnepaměti. Norský bůh zimy Ullr byl údajně prvním lyžařem světa – cestoval na páru dřevěných prken vytvarovaných do podoby korábů, takže se na nich mohl pohybovat stejně dobře po vodě, jako po sněhu.
Dokázal ale, kdy přesně začali seveřané s lyžemi experimentovat, je nesmírně těžké. Brání tomu původ materiálů, z nichž se vyráběli. Organické materiály se velmi rychle rozpadají, takže důkazů ze starších dob je velmi málo. Historici se proto musejí spokojit s nepřímými důkazy, Jedním z těch nejstarších je překvapivě muž ze země, která sníh vlastně ani neznala.
Svědectví z Byzance
Byzantský spisovatle Prokopios (500-565 n.l.) byl prvním, kdo pořídil písemnou zmínku o něčem, jako jsou lyže. Můžeme-li mu věřit, pak prvním národem, který ovládl techniku lyžování, byli v jeho době Laponci.
Tento lid, přezdívaný také Sámové, se od Norů v mnohém liší, přetože obývá stejné území. Prokopius je nazýval Skrad-Finnové – to ve staré norštině znamená “klouzači“. Podle všeho používali dřevěné lyže s koženým vázáním. Laponci lyže využívají dodnes, když se starají o svá rozsáhlá stáda sobů.
Existují však i další důkazy o původu lyžování. První obraz lyžaře pochází z runového kamene nalezeného ve švédské Uppsale. Pochází z 11. století. Navíc se v islandských ságách ze 13. století lodě občas nazývají “lyže moří“, podobně jako evropští cestovatelé nazvali velbloudy “koráby pouště“.
Nejstarší dochované zbytky lyží pocházejí z 15. století. Byly nalezené v Grónsku a na délku měřily jen 85 centimetrů. Vědci zjistili, že dřevo na jejich výrobu muselo být do Grónska dovezeno, s největší pravděpodobností z Norska.
Sportem se lyžování stalo až v 19. století, když se právě v Norsku začaly konat závody v běhu na lyžích. Zpočátku se běhalo na 34 kilometrů, brzy však Norové objevili i kouzlo skoků na lyžích. Sport se pak rychle rozšířil do dalších zemí, především do těch bohatých a hornatých. Na začátku 20. století se lyžování stalo oblíbeným například v Německu, USA nebo Švýcarsku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz