Zpravodajství

Žalobce: Kosovští rebelové brali orgány i Čechům

Mezi oběťmi kosovských obchodníků s orgány byli i Češi. Tvrdí to srbský prokurátor.

Za obchody s lidskými orgány stáli v roce 1999 povstalci bojující za samostatné Kosovo. Orgány brali nealbánským obyvatelům ale i cizincům.


Vyplývá to ze slov srbského prokurátora Vladimira Vukčeviče, kterého cituje srbský deník Blic. Prokurátor tvrdí, že mezi oběťmi orgánové mafie byli kromě kosovských Srbů také Češi a Rusové.


Vukčevič deníku řekl, že prokuratura zná jména pachatelů, kteří v severní Albánii odebírali orgány unesených "nealbánců" a posílali je do zahraničí. Části těl mířily zejména do Spojených států.


"Máme indicie, které naznačují, že mezi oběťmi bylo kromě nealbánských obyvatel Kosova i několik lidí z Ruska a tři Češi," prohlásil Vukčevič.


Vyšetřování tohoto případu podle něj pokročilo. Srbská prokuratura prý získala věrohodné informace o tom, že se orgány prodávaly "do Ameriky, na východ, na západ, do Turecka, do Saúdské Arábie...“.


"S některými svědky jsme už mluvili, jiní však mlčí, mají strach z pomsty. Většina jejich rodin byla doslova v rukou únosců, kteří jsou ochotni udělat cokoli, aby utajili svoje zločiny,“ sdělil Vukčevič.


Členové Kosovské osvobozenecké armády UCK, kteří bojovali proti srbské většině v Kosovu, unesli podle prokuratury v roce 1999 stovky lidí, hlavně kosovských Srbů, do sousední Albánie a tam je zavraždili. Z jejich těl odebírali orgány, které prodávali na černém trhu.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz