Zpravodajství

VIDEO: Vymahači ČEZ se učili střílet. Prý kvůli sebeobraně

Odhalovači černých odběrů elektřiny absolvovali kurz, ve kterém se učili i střílet.

Zaměstnanci ČEZ pracující ve zvláštním oddělení netechnických ztrát (NTZ), které se zabývá odhalováním černých odběratelů elektřiny, absolvovali několikadenní cvičení, které připomínalo výcvik vojenské či policejní jednotky. Šlo o kurz sebeobrany a přežití.

 

V jeho rámci zaměstnanci oddělení cvičili v sebeobraně, slaňování, střelbě, kynologii i základy práce s pyrotechnikou napsal server iDnes.cz. Pracovníci oddělení netechnických strát absolvovali i kurz první pomoci.

 

Podobné kurzy přežití absolvují třeba i novináři, či diplomaté. I mnohé firmy pro své zaměstnance organizují podobné zážitkové akce, při kterých si mají zaměstnanci možnost vyzkoušet slaňování, jízdu na raftu či střelbu. Kurz, ze kterého jsou záběry, zaměstnanci ČEZ absolvovali v květnu 2005 v Náměšti nad Oslavou.

 

"Kurzy sebeobrany a přežití jsou reakcí na útoky, kterým jsou lidé z NTZ vystavováni při kontrole černých odběrů elektřiny," řekl šéf odboru NTZ Karel Vaniš. Podle něj jsou tito lidé často při kontrole černých odběrů elektřiny vystaveny fyzickému násilí a ohrožováni střelnou zbraní.

 

Brutalitou odboru NTZ se už v listopadu 2008 zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Několik černých odběratelů si stěžovalo, že jim kontroloři neoprávněně vstoupili na pozemky a nutili je k zaplacení vysokých částek.  Podrobnosti TADY.

 

Útvar NTZ často spolupracuje s policií. Vysoký odběr elektřiny pomáhá odhalit pěstírny marihuany, více TADY.


Po návštěvě NTZ spáchal sebevraždu


Právník zastupující stěžovatele na praktiky NTZ Jan Rytíř mluví také o případu z Poděbrad, kdy dlužník po návštěvě pracovníků NTZ spáchal sebevraždu.

 


Nikdo ale nedokáže říct, co tomu, že si dotyčný sáhnul na život, předcházelo. Na videu je pouze vidět, jak pracovníci ČEZ jednají s jeho ženou, která je odvedla do garáže, kde už leží mrtvý a vedle něj je zbraň. K němu se vrhá manželka. Pracovníci NTZ to točí a teprve po chvíli volají záchranku.


"Muže jsme kontaktovali, chvilku se s námi bavil, ale po několika větách řekl, že se musí na okamžik vzdálit a odešel. Když se nevracel a nezvedal ani mobilní telefon, tak jsme kontaktovali jeho ženu," vysvětluje Vaniš serveru s tím, že události litují, ale že si nejsou vědomi ničeho protizákonného.


NTZ si všechny své zákroky natáčí na video. Snímky byly zabaveny při domovní prohlídce.

muf s přispěním Pavla Šuby, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz