Zpravodajství

Rakety amerického deštníku budou v Rumunsku

USA nabídly Rumunsku umístění antiraket v rámci protiraketového deštníku na jeho území. Rumunsko přijalo.

Rumunský prezident Traian Basescu oznámil, že Spojené státy nabídly Rumunsku umístit na jeho území sila s antiraketami v rámci nového plánu na rozšiřování amerického protiraketového deštníku.


Rumuni tuto nabídku přijali a zmíněný plán už schválila i rumunská Nejvyšší rada obrany.

 

Rakety proti Íránu, ne proti Rusku

 

"Pozemní interceptory (rakety určené k sestřelování raket) budou rozmístěny na našem území. Americké základny by měly být v provozu v roce 2015," oznámil Basescu, který čtvrtečnímu jednání rady předsedal.

 

Basescu dále řekl, že nová protiraketová ochrana pomůže ochránit jeho zemi před útoky ze zahraničí. Zároveň však zdůraznil, že rozhodnutí Rumunska nijak neohrožuje ruské zájmy. "Nový systém není proti Rusku. Chci kategoricky říci, že Rumunsko na svém území nebude hostit systém proti Rusku, ale proti jiným hrozbám," prohlásil. Spojené státy svůj protiraketový štít plánují hlavně proti raketám z Íránu.

 

Změna v obranné strategii USA

 

Americký prezident Barack Obama loni v září oficiálně oznámil, že Spojené státy americké přehodnotily plán na obranný systém v Evropě. Vláda jeho předchůdce George Bushe schválila před několika lety projekt, podle kterého měla být ve střední Evropě vybudována východní výspa protiraketové obrany - v Polsku sila s antiraketami a v Česku radar.

 

Americká protiraketová obrana se podle Obamova nového plánu přesune na moře. Na lodích budou jak antirakety, které by měly zničit střely odpálené z nepřátelského Íránu, tak nejspíš i radary. Američané tento systém už mají. Nazvali ho Aegis a zkoušejí ho v Tichomoří.

 

Radar v Česku by neochránil Balkán

 

Plán, jehož součástí byl americký radar v Brdech, byl Rusům trnem v oku. Někteří z ruských generálů hrozili bombardováním radaru, který podle nich byl určen ke sledování ruského území. Ruský prezident Dmitrij Medveděv hrozil, že odvetou za americké základny v Česku a Polsku by byly rakety na polských hranicích – v ruské enklávě Kaliningradu.

 

Proti původnímu Bushovu plánu však měly námitky i mnohé evropské země. Upozorňovaly, že radar v Česku a protirakety v Polsku by neochránily Balkán.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz