Zpravodajství

PRŮZKUM: Máme rádi Židy. Romy za sousedy nechceme

Pozitivně vnímá Židy 68 procent Čechů, kteří se zúčastnili průzkumu veřejného mínění.

Více než dvě třetiny českých obyvatel vnímají Židy pozitivně, jedna třetina Čechů zároveň chová velké sympatie ke státu Izrael. Vyplývá to z průzkumu společnosti Factum Invenio.


"Zhruba čtvrtinu Čechů chová velké sympatie ke státu Izrael, každý sedmý Čech k němu zastává neutrální postoj," vysvětlil za Factum Invenio Jan Herzmann.


Soužití s Židy bývá podle Herzmanna hodnoceno mezi Čechy pozitivněji než soužití s Izraelci. Ti bývají mezi Čechy často vnímáni sice jako heterogenní a kreativní, ale také jako agresivní.


Izraelce by přesto lidé skousli jako souseda častěji než například Palestince nebo Roma, ukázal to průzkum.


Mít za souseda Izraelce by vadilo dvěma z pěti Čechů, Arab by byl nepříjemný 60 procentům lidí. Židy v sousedství by podle průzkumu nechtělo 18 procent lidí. Nejvíce by ale Čechům vadilo mít romské sousedy - v tomto smyslu se vyjádřilo 76 procent lidí.

Topolánek pro Izrael do EU

 

Průzkum vyšel právě ve chvíli, kdy šéf ODS Mirek Topolánek podpořil vstup Izraele do Evropské unie.  Myšlenku Izraele jako členského států EU pronesl při projevu na úterní konferenci k 20. výročí obnovení česko-izraelských diplomatických styků.
 

"Izrael musí dostat šanci vstoupit do Evropské unie, má-li být Evropská unie skutečně Evropskou unií," řekl Topolánek a poukázal na kulturní propojení evropské kultury s židovskou tradicí, na společné hodnoty Evropy a Izraele.


Češi se nestaví ani na stranu Izraele, ani Palestiny


Celkem 41 procent dotázaných vnímá konflikt mezi Izraelci a Palestinci jako nejvýznamnější politický konflikt ve světě. 49 procent Čechů v něm přitom nefandí ani Izraelcům, ani Palestincům. Třetina Čechů doufá, že vítězem konfliktu budou Izraelci. Pouze pět procent dotázaných si přeje, aby konflikt skončil pozitivně pro Palestince.


Podívejte se, jak mluvil v lednu loňského roku tehdejší ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg o situaci v Izreeli, kam se chystal:

Tři čtvrtiny Čechů by se do Izraele nevypravily, protože se obávají nepříznivých bezpečnostních podmínek. Čtvrtina lidí by ráda cestovala do Izraele za exotikou a poznáním.


20 let od obnovení diplomatických vztahů


Izrael vznikl jako samostatný stát v roce 1948 na základě dohody světových mocností po 2. světové válce. Československo bylo jednou z prvních zemí, která Izrael oficiálně uznala a navázala s ním diplomatické styky.


Nadstandardní vztahy výrazně ochladly vlivem změny politiky Sovětského svazu vůči Izraeli.


Přesně před dvaceti lety, 9. února 1990 uzavřel tehdejší ministr zahraničních věcí Jiří Dienstbier (ČSSD) se svým izraelským protějškem Moshe Arensem dohodu o obnovení diplomatických vztahů.
 

Mediafax, biz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz