Zpravodajství

Stalking musí trvat aspoň měsíc, tvrdí ministerstva

Ministerstva spravedlnosti a vnitra se dohodla na tom, jak dlouho musí trvat nebezpečné obtěžování.

Stalking je v trestním  zákoně nově sice už od začátku ledna, zatím ale vyšetřování takových případů naráželo na zásadní nejasnost - jak dlouho musí stalker oběť pronásledovat, aby ho bylo možné obvinit?


Právě na této nejasnosti si vylámali zuby například policisté ze Žďárka. Před pár týdny tam obvinili třiapadesátiletého muže právě ze stalkingu. Slovně a fyzicky napadal svoji bývalou manželku. Byl vůbec prvním obviněným v Česku. U státního zástupce ale nepochodili a obvinění muselo být překvalifikováno na jiný trestný čin.


Podle státního zástupce se totiž neprokázalo, že byla žena pronásledována dlouhodobě.  Právě dlouhodobost je problémem i u dalších případů. Proto se ministerstva vnitra a spravedlnosti dohodla, že stalking musí trvat nejméně měsíc.


"Budeme podobně jako v jiných zemích, kde už je stalking trestný, zvažovat jako minimální lhůtu z hlediska dlouhodobosti 4 až 6 týdnů," řekla Petra Vitoušová z Bílého kruhu bezpečí.


Tři podmínky stalkingu


Aby mohla policie pachatele obvinit ze stalkingu, musí být dodrženy zejména tři podmínky. "Za prvé policie vyžaduje, aby bylo zcela jednoznačné, že pronásledovatel tak činí evidentně proti vůli oběti," řekla policejní psycholožka Ludmila Čírtková.


Dále musí být pronásledování intenzivní a hlavně dlouhodobé - tedy nyní dohodnutých čtyři až šest týdnů.


Na Českolipsku vyšetřování zastaveno


To ovšem může být u dalších 14 případů, které policisté vyšetřují, nemalý problémem. Lhůta se totiž počítá až od letošního ledna. Proto třeba českolipští policisté jediný vyšetřovaný případ stalkingu v kraji zastavili.


Pomoci se tak zatím nedočká bývalá přítelkyně šestatřicetiletého muže. "Muž obtěžuje svou bývalou přítelkyni i jejího současného přítele. Hrozí, že jim ublíží, vyhledává je osobně, sleduje je a připravuje o klid a o soukromí," popsala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.


Středočeští policisté šetří zase případ devatenáctileté dívky z Příbrami. Tu oběžuje jednadvacetiletý bývalý přítel. Dívka v lednu oznámila, že ji mladík od loňského září pronásleduje a vyhrožuje jí ublížením na zdraví. Více TADY.


Na Semilsku prověřují policisté podezření z takzvaného nebezpečného vyhrožování. Zhruba čtyřicetiletá žena se obává, že ji bývalý manžel připraví o život. "Dostávala od něj i urážlivé SMS a ocitla se na pokraji zhroucení," dodala semilská policejní mluvčí Soňa Šídová.


Slídiči v Česku dokázali již několik svých obětí i zabít. Nejznámějším obětí stalkingu je Michaela Maličká. Dva roky ji pronásledoval kolega z práce Petr Hanuš. Jeho slídění mělo mnoho podob - telefonáty, e-maily, dopisy, zničené auto. Po jejím vytrvalém odmítání ji nakonec v roce 2007 ubil. Za vraždu dostal 15 let vězení.

hav s přispěním Jiřího Pánka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz