Zpravodajství

Kosatka recidivistka zabila v mořském parku cvičitelku

Kosatka zabila v mořském parku SeaWorld v americkém Orlandu cvičitelku. Na člověka pravděpodobně nezaútočila poprvé.

Téměř pětitunový a necelých sedm metrů dlouhý samec jménem Tillikum, známý jako Telly, zabil čtyřicetiletou cvičitelku Dawn Brancheauovou ve středu těsně před začátek show ve 14 hodin místního času.


Podle policie Brancheauová uklouzla a do vody za kosatkou spadla. Jiné verze očitých svědků ale uvádí, že kosatka cvičitelku do vody stáhla.


"Telly vyskočil do vzduchu, chňapl ji za pas a začal s ní mlátit kolem sebe," popsala tragédii jedna z návštěvnic mořského parku SeaWorld Victoria Biniaková. "Škrábala kosatku na hlavě a ona ji chytla a vtáhla do vody," přidal se Chuck Tompkins, pracovník SeaWorld.


Kosatka pak cvičitelku vtáhla pod vodu. Žena, která patřila k nejzkušenějším drezérkám a s kytovci pracovala 16 let, se utopila. "V celé historii našeho parku jsme nezaznamenali něco podobného," řekl viceprezident a generální manažer SeaWorld Dan Brown.


Jedna žena z obecenstva uvedla, že cvičitelé měli problémy kosatky přinutit, aby prováděly nacvičené triky. "Neposlouchaly příkazy," řekla Lori Millerová televizi CNN. Podle ní jeden ze cvičitelů potom publiku vysvětlil, že kosatky se rozhodly hrát si samy.


Kostaka recidivistka


Média ale v souvislosti s kosatkou Tillikum zmiňují dvě další úmrtí. Kosatce se dává za vinu utopení jednoho z jejích cvičitelů v roce 1991 během představení v kanadské provincii Britská Kolumbie.


Do SeaWorldu byl Tillikum prodán v roce 1992. V červenci 1999 byl v jeho bazénu objeven mrtvý nahý sedmadvacetiletý muž. Podle SeaWorld se muž v parku ukryl a po uzavření vlezl do bazénu s kosatkou. Jeho smrt mořský park vysvětlil podchlazením, protože voda v bazénu kosatek má necelých 13 stupňů Celsia.


Podle policie se ale muž stal obětí "dovádění", jak si s ním kosatka hrála. "Kosatka nebyla zvyklá na lidi ve svém bazénu a neuvědomovala si, že má co dočinění s velmi křehkým lidským tvorem," řekl policejní mluvčí Jim Solomons.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz