Zpravodajství

PARÁDA: Eskymák šest tisíc metrů nad zemí

Miles Daisher je mezi fanoušky extrémních sportů známý jako jeden z největších šílenců. Skáče z mrakodrapů, umí létat s wingsuity a teď se naučil i kajakařit. Na obloze.

Zvládl něco, co je extrémní i na něj. Skočil z letadla letícího ve výši 6 kilometrů nad zemí. S kajakem a padákem. Stal se tak otcem (a dost možná i matkou) úplně nového sportovního směru – parakajakářství.

 

K zemi se snesl rychlostí kolem 100 kilometrů v hodině a kajak směřoval přesně na řeku. Přistál tedy na vodě - a hned v ní zopakoval kousek, který předtím předvedl ve vzduchu – eskymáka. Čtyřicetiletý extrémní sportovec z Idaha celou akci natáčel; záběry doplní kolekci jeho dalších neuvěřitelných kousků. Patří k nim napříkladtéměř tři tisíce basjumpů - skoků z mrakodrapů.


Kajakář a vrtulník

 

“Než jsme to celé nacvičili, trvalo nám to téměř rok,“ řekl Daisher novinářům těsně po dopadu. “Skočit z letadla s kajakem je dost náročné, nejdřív jsme člun pokusně shazovali z 200 metrů vysokého mostu nad řekou Feather River.“ Parakajakář byl přitom jištěn provazy, které jednat otevíraly padák, ale také ho jistily, kdyby něco nevyšlo.

 


“Teprve pak jsem dostal povolení, abych takhle skočil z letadla – tentokrát ovšem bez jištění. Udělal jsem to pokusně celkem čtyřikrát, jednou jsem přitom skočil z helikoptéry. Od té doby skáču s kajakem pravidelně po celém světě, vlastně už osm let. Už jsem skákal v Mexiku, Americe i Abu Dhabi.“ Přesto si musí dávat pořád pozor, v parakajakaření se vždy najde něco nebezpečného.


Plavba, let, nebo skok?


Daisher se raději spouští z větší výšky než je obvyklé u normálního parašutismu. “Mám tak alespoň čas pořádně se rozkoukat. A kdyby nastal nějaký problém, můžu včas vyskočit z kajaku,“ dodává. Skok na kajaku se od klasického skoku padákem hodně liší. Aerodynamika je zcela jiná, člověk se na něm musí naučit trošku balancovat – jinak se otočí špičkou dolů a zahučí směrem k zemi. Jinak má ale nebeský člun samé výhody, například se dokáže pohybovat mnohem pomaleji než parašutista. Díky tomu si může jeho kapitán déle a intenzivněji vychutnávat let.

 

Problém to přineslo jen při natáčení, kameraman nebyl schopen držet se ve stejné výšce jako Daisher v kajaku. Proto mu po několika neúspěšných pokusech museli obléci speciální wingsuit, díky němuž mohl udržovat s Daishnerem odpovídající vzdálenost.
 

tn.cz /kar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz