Zpravodajství

Tisíce lidí demonstrovaly v USA proti válce v Iráku

Asi 2,5 tisíce lidí se v sobotu sešlo v americkém Washingtonu na protestech proti válce v Iráku.

Účastníci demonstrace požadovali, aby byl za válku zažalován bývalý americký prezident George W. Bush, informuje v neděli Washington Post.

 

Demonstraci uspořádali u příležitosti pátečního sedmého výročí vojenské invaze do Iráku váleční veteráni a protiváleční aktivisté. Organizátoři protestů očekávali, že se v centru Washingtonu sejde 10 tisíc lidí. Policie ale odhadla, že se protestů zúčastnilo jen 2,5 tisíce lidí.

 

„Velká část protiválečných protestů se zaměřila na Bushovu vládu a její politiku v Iráku a v Afghánistánu,“ uvedl Brian Becker, jeden z organizátorů. „Bush je pryč. Miliony lidí doufaly, že jeho odchod bude znamenat konec těchto válek. Místo toho, rok po jeho odchodu, jsou daleko od svého ukončení,“ dodal.

 

Demonstranti proto požadovali, aby byl Bush za válku v Iráku zažalován.

 

Policie zadržela osm lidí, kteří neuposlechli výzvu policie, aby se před Bílým domem nezastavovali.

 

Demonstrace se kromě Washingtonu konaly i v Los Angeles a San Franciscu. I tam se sešlo méně lidí, než organizátoři protestů očekávali.

 

Invaze do Iráku byla zahájena v březnu 2003, v dubnu Američané dobyli Bagdád a svrhli vládu Saddáma Husajna. Konflikt si doposud vyžádal 4369 životů amerických vojáků.

mra, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr Gazdík odvolal ředitelku Cermatu

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Důvodem byla ministrova nespokojenost s fungováním organizace. Ta má na starosti maturitní a jednotné přijímací zkoušky.

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz