Zpravodajství

Unikátní nález: V Havlíčkově Brodě vykopali dřevěný vodovod

Nečekaný objev se podařil archeologům v Havlíčkově Brodě. Našli tu dřevěný vodovod, možná i celá staletí starý.

Dřevěné potrubí objevili v centru Havlíčkova Brodu před pár dny při rekonstrukci náměstí dělníci během výkopových prací. Dokonale zachovalý kus roury vyvrtané z kmene dřeva zaskočil i archeology. "Je to první zadokumentovaný objev tohoto druhu ve městě. Jeden fragment potrubí se sice už z dřívějška nachází v místním muzeu, o tom se ale neví, odkud pochází a z jaké je doby," říká archeolog Petr Hejhal.

 

Havlíčkobrodští teď s napětím čekají, jak dopadne dendrochornologický rozbor dřevěné trubky, který určí její skutečné stáří. První dřevěný vodovod byl totiž ve městě vybudován už v roce 1362 a pokud by se prokázalo, že nalezené potrubí je z této doby, šlo by o velmi unikátní nález. "V takovém případě by to byl opravdu cenný artefakt," přiznává havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

 

Původní vodovod v Havlíčkově Brodě byl ve 14. století vybudován na popud místních pivovarníků. Potrubím si nechávali přivádět vodu z kašny na náměstí do svých domů. Voda byla na náměstí dopravována samospádem z rybníka za městem," potvrzuje Hejhal.

 

Část potrubí už archeologové vyzvedli ze země, zbytek ale zůstal na své místě. Původní dřevěný vodovod v Havlíčkově Brodě byl přitom na svou dobu velmi dobře proveden. "Máme doloženo, že jeho stavbou se dokonce v 15. století inspirovali v Žatci, když budovali svůj vodovod," říká archeolog Petr Hejhal.

Dušan Vrbecký
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz