Lidé s poškozeným zrakem, například s poničenou sítnicí, budou moci do pár let využít výhod umělého oka.
Bionické oko vyvinula firma BVA (Bionic Vision Australia), která před několika měsíci dostala na rozvoj novinky 42 milionů dolarů od australské vlády.
Prototyp umělého oka by měl některým slepcům dovolit znovu vnímat světlo, ze kterého následně mozek rekonstruuje obraz reálného světa.
Bionické oko je určeno hlavně pacientům s poškozenou sítnicí a takzvanou makulární degenerací, tedy onemocněním oblasti zvané žlutá skvrna.
Jako cyborg...
Systém se skládá z videokamery, která je připevněna na brýlovém rámu, k ní bezdrátově připojeném procesoru, který konvertuje obrázky a posílá je do implantátu a samotného čipu s 98 elektrodami, jenž jsou spojeny se sítnicí.
V okamžiku, kdy implantát zachytí signál z procesoru, stimuluje optický nerv, který data pošle přes sítnici rovnou do mozkového zrakového centra.
Díky novince, kterou by mohli mít první lidé voperovánu do čtyř let, by měli dříve slepí lidé opět rozpoznávat obličeje a číst "velká písmena", uvedl její výrobce.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz