Zpravodajství

Páté výročí úmrtí papeže Jana Pavla II. Katolíci slaví v tichosti

Římští katolíci si v pátek připomínají páté výročí smrti papeže Jana Pavla II., nejpopulárnějšího papeže moderní historie a kandidáta na svatořečení.

Mše připomínající nejslavnějšího Poláka na pátek plánovány nejsou. Katolíci slaví Velký pátek, den ukřižování spasitele Ježíše Krista a jiné než předepsané mše připomínající Kristovu křížovou cestu jsou zapovězeny.


Z rozhodnutí polské biskupské konference se zádušní mše za Jana Pavla II., prvního papeže, který navštívil Česko, uskuteční příští sobotu 10. dubna. O den později, v neděli, pak bude zahájen devítiměsíční cyklus vzpomínek na papeže a jeho učení. Každou druhou neděli budou média připomínat jeho osobnost a učení.


Následovat bude týden, kdy se ve farnostech, školách a dalších institucích uskuteční sympozia, diskuze, setkání o odkazu papeže Polákům a vzpomínkové mše. Vrcholem budou oslavy 32. výročí jeho volby papežem 10. října pod názvem "Papež Jan Pavel II. - Odvaha svatosti".


Svatořečení prvního polského papeže?


Poláci oslavy naplánovali bez ohledu na případné blahořečení Jana Pavla II.


Transparenty volající po svatořečení prvního Slovana na papežském stolci se objevily již na pohřbu Jana Pavla II. v roce 2005. Jen o 87 dní později zahájil jeho nástupce Benedikt XVI. pětileté období před začátkem procesu blahořečení, předstupně ke svatořečení.


Loni v prosinci Janu Pavlu II. současný papež udělil titul "ctihodný", poté se začalo spekulovat, že by ho Benedikt XVI. mohl blahořečit již v roce 2010. Ideálními daty by bylo výročí úmrtí Jana Pavla II. 2. dubna, na nějž letos připadá Velký pátek, nebo říjnové výročí jeho zvolení papežem.


Proces blahořečení vyžaduje potvrzení jednoho zázraku, který kandidát vykonal po své smrti. Vatikán vybral případ řadové sestry Marie-Simon-Pierre, jíž byla v roce 2001 diagnostikována Parkinsonova choroba, kterou trpěl i sám Jan Pavel II. Po smrti papeže se její stav zhoršil a její komunita se začala k zesnulému papeži modlit za její uzdravení. Sestra se uzdravila doslova "přes noc" v červnu 2005. "Cítím se úplně přetvořená... Věřím, že jsem se uzdravila," řekla tehdy novinářům jeptiška.


Na začátku března však polský deník Rzeczpospolita napsal, že se jeden z lékařů, kteří zkoumali jeptiščin stav, domnívá, že sestra Marie netrpěla Parkinsonovou chorobou, ale jinou nemocí, jež se projevuje stejnými příznaky.


Vatikán pochybnosti odmítl - na případu začali pracovat dva odborníci jmenovaní Kongregací pro blahořečení a svatořečení. Případ zázračného uzdravení jeptišky prověří sedm lékařů.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz