Zpravodajství

Jižní Korea vyslala torpédoborec k tankeru, který unesli piráti

Jižní Korea vyslala torpédoborec Čong-hej k supertankeru Samho Dream, který v neděli unesli somálští piráti.

Piráti unesli jihokorejský tanker s 24 námořníky a dvěma miliony barelů ropy v hodnotě 170 milionů dolarů (zhruba tři miliardy korun) na jeho cestě z Iráku do Spojených států.

 

PSALI JSME: Somálští piráti se zmocnili tankeru s 300 tisíci tun ropy

 

"Vláda vyslala plavidlo Čong-hej do vod Indického oceánu, kde by se loď unesená somálskými piráty měla nacházet," uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo zahraničí.

 

Torpédoborec je mnohem rychlejší než tanker, očekává se proto, že válečná loď unesené plavidlo dostihne ještě před tím, než bude moci zakotvit v nějakém přístavu, kde by zřejmě nebylo možné provést jakýkoliv pokus o jeho osvobození.

 

Největší kořistí pirátů byl saúdský ropný tanker Sirius Star a ukrajinská nákladní loď Faina převážející tanky. Sirius Star piráti propustili v lednu 2009, když za něj a za posádku dostali výkupné ve výši tří milionů dolarů.

 

Adenským zálivem a Indickým oceánem vedou důležité námořní trasy mezi Evropou a Asií. Pirátství se tam stalo výnosným obchodem, za unesené lodě se inkasuje tučné výkupné. Jen za loňský rok si piráti "vydělali" zhruba 60 milionů dolarů.

 

Útoků pirátů na lodě v Adenském zálivu a Indickém oceánu neubývá, ačkoli tam hlídkují lodě NATO, Evropské unie, Spojených států, Ruska, Čína a Indie.

mra, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz