Zpravodajství

Jihokorejský torpédoborec dohnal tanker unesený piráty

Jihokorejský torpédoborec dohnal tanker unesený piráty
Zdroj: oficiální zdroj

Jihokorejský torpédoborec Čong-hej vyslaný na pomoc supertankeru Samho Dream, který v neděli unesli somálští piráti a který směřuje k somálskému pobřeží, se dostal na dohled.

Torpédoborec nyní tanker sleduje, informuje agentura Reuters.

 

PSALI JSME:

Jižní Korea vyslala torpédoborec k tankeru, který unesli piráti

 

Torpédoborec je vybaven střelami schopnými zasáhnout cíl na vzdálenost 32 kilometrů. Na jeho palubě jsou také bojové vrtulníky Lynx. Jihokorejci ale odmítli poskytnout další informace o tom, jaké jsou jejich plány a zda se pokusí tanker osvobodit.

 

Jihokorejské válečné plavidlo bylo do oblasti Adenského zálivu a vod Indického oceánu nasazeno loňský rok, aby bránilo komerční lodě, jejich posádky a náklad před útoky pirátů. Na palubě tankeru Samho Dream je 24 námořníků – pět Jihokorejců a 19 Filipínců – a dva miliony barelů ropy v hodnotě 170 milionů dolarů (3, 2 miliardy korun).

 

PSALI JSME:

Somálští piráti se zmocnili tankeru s 300 tisíci tun ropy

 

Supertanker Samho Dream provozuje společnost Samho Shipping. Byl postaven v roce 2002, jeho výtlak je 319  tisíc tun.

 

V pondělí se úspěšný zásah proti pirátům povedl nizozemskému námořnictvu poté, co piráti necelých tisíc kilometrů východně od somálského pobřeží zajali německou kontejnerovou loď. O několik hodin později ji komando nizozemského námořnictva z fregaty Tromp Lynx osvobodilo a deset pirátů zajalo.

 

Adenským zálivem vedou důležité námořní trasy mezi Evropou a Asií. Zejména v posledních třech letech počet pirátských útoků výrazně stoupl, piráti za unesené lodě a jejich posádky inkasují výkupné. Podle dostupných údajů jen za loňský rok získali na 60 milionů dolarů (více než 1,13 miliardy korun).

 

 

Největší kořistí pirátů byl saúdský ropný tanker Sirius Star a ukrajinská nákladní loď Faina převážející tanky. Sirius Star piráti propustili v lednu 2009, když za něj a za posádku dostali výkupné ve výši tří milionů dolarů (56,3 milionu korun). 

mra, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz