Zpravodajství

Američan dostal osm let nucených prací za nelegální vstup na území Severní Koreje

Severní Korea odsoudila třicetiletého Američana Aijalona Mahliho Gomese z Bostonu k osmi letům nucených prací za nelegální vstup na její území.

K překročení hranic z Číny do Severní Koreje došlo v lednu letošního roku.

 

Gomes, který před vstupem do KLDR dva roky učil angličtinu na základní škole v jihokorejském Soulu, před soudem svou vinu údajně přiznal.

 

Protože Spojené státy nemají se Severní Koreou žádné přímé diplomatické vztahy, severokorejské úřady dovolily, aby u soudu mohli být přítomni alespoň švédští diplomaté. "Na žádost švédské strany jednající v zájmu USA byla výjimečně povolena přítomnost zástupců švédské ambasády," dodává KCNA.

 

Gomesovo odsouzení je zatím poslední z řady podobných incidentů, při nichž občané Spojených států vstoupili na území KLDR. V dřívějších případech byli po několika měsících propuštěni. V únoru letošního roku KLDR propustila amerického křesťana Roberta Parka, který na území Severní Koreje nelegálně vstoupil v prosinci loňského roku.

 

V březnu 2009 severokorejští pohraničníci zatkli dvě novinářky s americkým občanstvím pracující pro internetový zpravodajský server Current TV. Euna Leeová a Laura Lingová  pořizovaly filmové záběry ze zamrzlé řeky Tchu-men, která tvoří hranici mezi Čínou a Severní Koreou.

 

Severokorejský nejvyšší soud novinářky odsoudil k dvanácti letům nucených prací. Jejich propuštění dojednal v Severní Koreji bývalý americký prezident Bill Clinton. Novinářky se v srpnu vrátily do USA.

Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz