Zpravodajství

Pár z jižních Čech obeplul svět na doma vyrobené plachetnici

Manželé Sýkorovi z Českých Budějovic si sami vyrobili osmimetrovou plachetnici a obepluli na ní celý svět. Během tří let navštívili 35 států na pěti kontinentech a zdolali 27 500 námořních mil.

Slunce, azurové moře, vítr do plachet. To, o čem většina z nás jen sní, se pro manžele Sýkorovi stalo na tři roky denním chlebem. František Sýkora ve své dílně vyrobil plachetnici dlouhou 8 metrů a s ní zvládl se svou ženou obeplout svět.

 

"Je vybavená autopilotem a má i větrné kormidlo,“ říká František Sýkora. "Já měla obavy, aby kotva dobře držela a aby jsme sehnali pitnou vodu,“ popisuje své obavy Dana Sýkorová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Šestnáctiletá dívka obepluje celý svět. Rodiče ji pustili

Sedmnáctiletý Brit sám na jachtě obeplul svět

Plavec Vítek překonal kanál La Manche v českém rekordu

 

Mořeplavci vypluli z Itálie a přes Středomoří a Atlantik dorazili do Karibiku. Pak přes Panamu a Pacifik do Polynésie, přes Indonésii a Malajsii do Austrálie a Indickým oceánem do Rudého moře. Nakonec se Suezkým průplavem vrátili zpět do Itálie. Upluli 27 500 námořních mil, což je 49 500 km. Na plavbě se setkali i s piráty.

 

"Brzy ráno do nás narazila velká kánoe ze silnými motory a maskovanými muži. Dožadovali se vstupu na palubu, ale byli zaskočeni, že je tam ženská. Tak najednou jak se objevili tak zase zmizeli,“ vzpomíná na nepříjemný zážitek mořeplavec František Sýkora.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Třináctiletá dívka chce obeplout svět. Sociálka jí v tom brání

Je mu 17 a už obeplul na jachtě svět. Hrozili mu piráti

 

I když museli většinou kotvit na opuštěných ostrovech a zásoby jídla se jim ztenčovaly, vždycky si pochutnali na ulovených rybách.

 

Tříletý výlet po moři spolu s postavením lodi a poplatky za průplavy vyšel na 450 tisíc korun. Po tříletém putování potřebuje plachetnice pár oprav. Už teď ale manželé plánují, že příští plavba by mohla vést do Peru - místa, odkud pochází jejich domácí mazlíček - morče.
 

Lucie Kándlová, Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz