Zpravodajství

Meziroční míra inflace v březnu vzrostla o desetinu procenta oproti únoru

Meziroční míra inflace v březnu vzrostla o desetinu procenta oproti únoru
Zdroj: oficiální zdroj

Meziroční míra inflace vzrostla v březnu na 0,7 procenta z únorových 0,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Je to nepatrně vyšší číslo, než očekával trh.

Inflaci ovlivnilo meziměsíční zdražení oděvů i benzínu, zlevnily naopak služby

 

Meziměsíčně dosáhla míra inflace 0,3 procenta. Hlavní vliv měly ceny pohonných hmot, které se zvýšily o 2,5 procenta. Benzin Natural 95 byl v březnu nejdražší od srpna 2008. Z potravin zdražily zejména brambory (o 10,4 %). Ceny oděvů vzrostly o 0,6 % a obuvi o 1,2 % vlivem nových jarních modelů na trhu.

 

Opačným směrem působily ceny rekreace v důsledku končící zimní sezony. Dovolená s komplexními službami meziměsíčně zlevnila o 3,3 procenta. Nižší než minulý měsíc byly i ceny některých potravin. Ceny jogurtů klesly o 1,5 %, másla o 2,0 %, cukru o 2,7 % a kávy o 1,0 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,4 % a ceny služeb klesly o 0,2 %.

 

Zdroj: Mediafax
 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Eurostat: Inflace v eurozóně

Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 9,7 procenta

 

Meziroční zvýšení inflace ovlivnilo také vyšší nájemné

 

Mírné meziroční zrychlení cenového růstu ovlivnily zejména ceny potravin a nealkoholických nápojů. Dominantní vliv na růst cenové hladiny měly ceny pohonných hmot, které byly vyšší o 21,7 %. V bydlení vzrostlo čisté nájemné o 10,7 %, v tom regulované nájemné se zvýšilo o 18,4 % a tržní o 1,3 %.

 

Směrem dolů naopak působily ceny chleba (-9,6 %), běžného pečiva (-22,6 %) a mouky (-16,0 %). V bydlení klesly ceny zemního plynu o 12,3 % a ceny elektřiny o 2,7 %. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,5 %, ceny služeb byly vyšší o 2,2 %.

tv, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz