Zpravodajství

Papež se nebrání schůzce s oběťmi chlípných kněží

Papež Benedikt XVI. je ochotný setkat se s oběťmi sexuálního zneužívání římskokatolickými kněžími.

Ve vatikánském rozhlasu to v pátek řekl mluvčí Svatého stolce Federico Lombardi.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vatikán se brání kvůli útoku na papeže


"Papež napsal, že je pro nová setkání s oběťmi k dispozici,“ sdělil Lombardi, kterého cituje britská stanice BBC, a zdůraznil, že některé z obětí nehledají finanční odškodné, ale jen morální pomoc.


"Kromě pozornosti, kterou musíme věnovat obětem, musíme také spolupracovat s civilními justičními a trestními orgány, a to v souladu se zákonnou situací v každé zemi,“ prohlásil mluvčí Vatikánu.


Lombardi připomněl, že papež se již setkal s oběťmi sexuálního zneužívání při svých cestách do Spojených států a Austrálie.


Římskokatolická církev se v posledních měsících potýká s aférami duchovních, kteří sexuálně zneužívali nezletilé. Skandály zpochybňují pověst církve i její autoritu. Vynořují se stále nová svědectví obětí, obvinění přibývá. Sám papež čelí nařčení z toho, že v minulosti kryl kněze, který v Americe zneužíval neslyšící chlapce.


Případy sexuálního zneužívání nezletilců kněžími se kromě Spojených států objevily v Irsku, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Nizozemsku, Itálii a ve Francii.


Papež se v pastýřském listu, který zveřejnil v březnu, omluvil obětem zneužívání v Irsku.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz