Léčba je založena na podávání hormonu inkretinu, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Vědci se inspirovali v přírodě.
Obrovskou výhodou léčby je to, že stimuluje inzulin pouze, pokud jej tělo potřebuje. Pacientům tedy odpadá složité vypočítávání dávky inzulinu s ohledem na očekávanou stravu nebo pohybovou aktivitu.
ČTĚTE TAKÉ
Když diabetik omdlí: první pomoc při hypoglykemii
Cukrovka u lidí s Alzheimerem chrání paměť
V České republice se začala využívat moderní léčba pacientů s diabetem 2. typu před rokem. Je založena na hormonu inkretinu, který pomáhá tělu samoregulovat hladinu cukru v krvi. Její obrovskou výhodou je to, že stimuluje inzulin pouze, pokud jej tělo potřebuje.
Pacientům tedy odpadá složité vypočítávání dávky inzulinu s ohledem na očekávanou stravu nebo pohybovou aktivitu. Jak ukazuje prvních dvanáct měsíců, je její přínos v léčbě diabetu 2. typu z pohledu předních českých diabetologů i pacientů skutečně přelomový.
Tato moderní léčba, kdy se nejedná ani o inzulin, ani o další tabletu, má podobné účinky jako hormon inkretin GLP-1. Inkretiny se v našem organismu přirozeně vyskytují, představují hormony zažívacího traktu a běžně jsou vylučovány buňkami tenkého střeva.
"V těle zvyšují uvolňování inzulinu, navozují pocit sytosti a zpomalují vyprazdňování žaludku po jídle. To vše vede k tomu, že napomáhají snižování glykémie nalačno a především po jídle,“ vysvětluje profesor Martin Haluzík z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Účinnou složku našli vědci v samotné přírodě
Objevili živočicha, jehož sliny obsahují bílkovinu velmi podobnou lidskému hormonu GLP-1. Jedná se o Korovce jedovatého, který je největším chráněným ještěrem žijícím v USA měřícím od 38 do 58 cm.
Obývá pouštní oblasti jihozápadu Mexika a USA. Nejvíce se mu zalíbilo v Arizoně na jihozápadě USA. Jeho kůže je černě nebo hnědě zbarvená a má světle růžové, žluté nebo bílé nepravidelné vzory. Šupiny na omak připomínají korálky. Tento objev dal vzniknout synteticky upravené látce, která se odborně nazývá agonista GLP-1 receptorů a má některé vlastnosti pozměněny.
V České republice se diabetes mellitus týká 750 tisíc osob. Diabetes neboli úplavice cukrová je nemoc, při které tělo neumí správně zpracovávat cukr (glukózu). Glukóza je jednou z částí rozkládané potravy v žaludku. Odtud se dostává do krve, která ji rozvádí k jednotlivým buňkám.
|
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz