Zpravodajství

Kosovské úřady odstranily vysílače srbských mobilních operátorů

Kosovské úřady odstranily vysílače srbských mobilních operátorů
Zdroj: oficiální zdroj

Srbská menšina v centrálním Kosovu je od pátku bez signálu srbských mobilních operátorů.

Kosovské úřady totiž nechaly odstranit jejich vysílače, informuje rádio B92.

Podle kosovského telekomunikačního úřady bylo až dosud odstraněno 14 vysílacích stanic, jejichž prostřednictvím mohlo asi 80 tisíc Srbů využívat služby jiných než dvou kosovských mobilních operátorů.


ČTĚTE TAKÉ:

Kosovo vyhlásilo nezávislost!

Zároveň také kosovské úřady nechaly přerušit kabely pevných linek Telekomu Srbija. Ten podle Prištiny stejně jako srbský Telenor nemá příslušnou licenci, aby mohl na kosovském území poskytovat své služby.

V Kosovu tak funguje už jen jediný srbský operátor, firma VIP Mobajl. I ten však v nejbližších hodinách o své vysílací stanice s největší pravděpodobností přijde.

Srbské politické špičky jsou pobouřeny

Počínání kosovských úřadů pobouřilo srbskou vládu. Premiér Mirko Cvetkovič už vyzval zástupce OSN, aby zasáhli. Podle něj "tato situace vytváří mezi Srby žijícími v Kosovu atmosféru strachu a nejistoty".

Rádio uvedlo, že mezi srbskou menšinou se šíří názor, že jde o přípravu na definitivní vyhnání Srbů z Kosova.

Srbský premiér Cvetkovič uvedl, že OSN společně s Misí EU pro právní stát v Kosovu (EULEX) by měly okamžitě zakročit a podniknout taková opatření, která by "umožnila předcházet podobným incidentům a zajistila mír v oblasti".

"Jen jsme odstranili nelegální zařízení", zní z Kosova

Ředitel kosovského Úřadu pro regulaci telekomunikací Ekrem Hodža prohlásil, že úředníci nechali "pouze odstranit nelegální zařízení". Podle něj srbští operátoři nejen nemají příslušná povolení, ale také "neplatí daně v Kosovu".

Hodža také varoval, že pokud srbští technici vysílače opět nainstalují a obnoví jejich fungování, kosovské úřady nechají zařízení znovu odstranit.

Kosovo, které Bělehrad stále považuje za svou jižní provincii, jednostranně vyhlásilo nezávislost v únoru 2008. Od té doby ho uznalo 65 zemí včetně Spojených států a 22 členských zemí Evropské unie včetně České republiky. Pět členů EU - Slovensko, Španělsko, Řecko, Rumunsko a Kypr - to ale neudělalo.

Legitimitu kosovské jednostranně vyhlášené nezávislosti od loňského prosince na žádost Srbska zkoumá Mezinárodní soudní dvůr (ICJ), nejvyšší soudní instituce OSN. Komise složená z 15 soudců by svůj verdikt měla zveřejnit v průběhu několika příštích týdnů.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz