Zpravodajství

Jihokorejskou loď potopilo zřejmě torpédo

K tomuto závěru došly zpravodajské služby Jižní Koreje a Spojených států, které incident vyšetřují.

Korveta Č-cho-nan se sto-čtyřmi námořníky se potopila před měsícem ve Žlutém moři poblíž sporných námořních hranic se Severní Koreou, přežilo padesát osm lidí.

Korea teď vyzvedla trosky druhé části lodi z moře. A i po bližším prozkoumání přídě mezinárodní tým expertů potvrzuje - válečnou loď muselo potopit torpédo.

26. března zazněla podle očitých svědků exploze a jihokorejská loď šla ke dnu. Rozlomila se na dvě části. Tu zadní se komisařům podařilo vylovit a prozkoumat už před deseti dny.

Z tvaru deformace na trupu lodi je velmi pravděpodobné, že šlo spíše o bezkontaktní výbuch než o explozi při kontaktu.

Zpráva vyšetřovacího týmu ale zatím přesně neurčila typ výbušniny, která zničení lodi způsobila. Nejčastěji se ale mluví o severokorejských torpédech.

Z posádky lodi se 58 námořníků zachránilo, 39 zemřelo a sedm námořníků se zatím stále pohřešuje. Zvláštní je, že většina mrtvých těl se našla na zádi lodi, zatím jen jedno tělo na přídi.

Lucie Pazderková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz