Zpravodajství

Stěhovaví ptáci se vracejí. Chovatelé drůbeže se bojí ptačí chřipky

Tažní ptáci, kteří se teď k nám vracejí, přidělávají starosti chovatelům drůbeže. Bojí se, aby se spolu s nimi znovu neobjevila ptačí chřipka.

Jako oko v hlavě chrání natažené sítě víc než jeden a půl tisíce hus na farmě v Rohozné na Vysočině. Díky sítím se k husám nemohou dostat divocí ptáci, kteří právě přilétají ze svých zimovišť. Spolu s nimi se totiž může vrátit postrach všech drůbežářů - ptačí chřipka. Na reportáž z Rohozné se podívejte ve videu pod titulkem.

Obezřetnost je na místě. Jediný uhynulý kus může - v případě, že se potvrdí nákaza ptačí chřipkou - znamenat likvidaci celého chovu.

Ptačí chřipka se k nám poprvé dostala před čtyřmi lety. Nakažení volně žijící ptáci hynuli hlavně na jihu Čech. Laboratoře teď pečlivě zkoumají každý další kus, u kterého je na nákazu podezření. Letos šlo už o tři desítky případů.

Ptačí chřipka se u nás zatím dostala do pěti chovů. Naposledy před rokem na Hodonínsku. Celkem už muselo být kvůli viru vybito skoro 100 tisíc slepic a kuřat, 6 tisíc krocanů a 700 hus. Farmáři teď dělají maximum pro to, aby se jim další taková tragédie vyhnula.

Jiří Pánek, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz