Zpravodajství

Čestní občané: Stalin, Hitler. Kde?

Čestní občané: Stalin, Hitler. Kde?
Zdroj: TV Nova

Klement Gottwald zůstává čestným občanem ještě nejméně ve dvaceti městech. Hitler je čestným občanem například Lanškrouna.

Zjistit, kdo je v jakém městě čestným občanem je složité. Žádná centrální evidence neexistuje a mnohá města ani neví, kdo v něm je čestným občanem. K přehodnocení seznamu čestných občanů často přistoupí až po občanské výzvě.
 

V některých městech kontroverzní postavy komunistického a někde i nacistického režimu vyškrtli hned po revoluci. Další města se zásahu brání a považují to za přepisování historie, jiná zase na "své" čestné občany prostě zapoměla. Tak na některých seznamech najdete jména jako byl Stalin, Brežněv či Hitler.
 

Ve Zlíně poslední dubnový čtvrtek zrušili čestné občanství Klementu Gottwaldovi. Po prvním "dělnickém prezidentovi" se město dokonce v období totality jmenovalo. Zpátky na Zlín bylo město přejmenováno až po sametové revoluci.

PSALI JSME:
Klement Gottwald už není čestným občanem Zlína
 

V mnoha městech Gottwald čestným občanem zůstává. Často je ve společnosti dalších kontroverzních historických postav. Například v Chrudimi a Českých Budějovicích je na seznamu čestných občanů společně s J. V. Stalinem. V Lanškrouně mu kromě Stalina dělá společnost dokonce nacistický vůdce Adolf Hitler.

Podívejte se na příklady kontroverzních čestných občanů některých měst


Zdroj: oficiální zdroj
Klement Gottwald – České Budějovice, Český Krumlov, Králíky, Kutná Hora, Pelhřimov, Přibyslav, Třebíč, Uherský Brod, Uherský Ostroh, Vsetín, Žďár nad Sázavou, Písek, Louny, Třebíč, Bohumín, Roudnice nad Labem, Cheb

Zdroj: oficiální zdroj
J. V. Stalin – České Budějovice, Kadaň, Lanškroun, ChrudimLeonid Brežněv – Hluboká nad Vltavou


Zdroj: oficiální zdroj
Konrád Henlein – Benešov nad Ploučnicí, Králíky


Adolf Hitler - Lanškroun, Písek

tn.cz / muf
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz