Zpravodajství

Jihokorejský ministr pohrozil pomstou za potopení lodi

Jižní Korea se musí pomstít za březnové potopení lodi ve Žlutém moři, při němž zahynulo 46 námořníků.

Prohlásil to v neděli ve vysílání jihokorejské veřejnoprávní televize KBS jihokorejský ministr obrany Kim Tche-jong, informuje server France 24. "Ti, co jsou zodpovědní za smrt našich vojáků, za to musí zaplatit," prohlásil ministr s tím, že Jižní Korea se musí pomstít " v jakékoli formě".

Kim Tche-jong je druhým vysoce postaveným jihokorejským vojenským činitelem, který v souvislosti s potopením korvety hovoří o pomstě. Jako první o ní hovořil velitel jihokorejských námořních sil Kim Sung-čchan během čtvrtečního pohřbu obětí lodní katastrofy.

ČTĚTE TAKÉ:

Jihokorejskou loď potopilo zřejmě torpédo

Korveta Cheonan hlídkovala 26. března u sporné hranice se Severní Koreou. Potopila se poté, co jí mohutný výbuch roztrhl ve dví. Jihokorejský ministr obrany minulý týden uvedl, že nejpravděpodobnější příčinou potopení korvety byl torpédový útok. Jihokorejští odborníci po vyzvednutí plavidla uvedli, že ho zřejmě potopilo 200kilogramové torpédo vypálené ze severokorejské ponorky.

Podle ministra obrany to dokazují drobné úlomky hliníku nalezené na místě potopení plavidla. Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, zda byly součástí korvety, nebo zbraně použité k jejímu zničení. Mořská hranice mezi Severní a Jižní Koreou, kde se korveta Cheonan potopila, byla dějištěm několika bitev mezi námořními silami obou zemí.

Obě Koreje jsou formálně ve válečném stavu. Jejich válku ukončilo v roce 1953 pouze příměří, nikoli mírová dohoda. Pchjongjang se nařčení z útoku na korvetu brání. Tvrdí, že Jižní Korea se snaží incident spojit s komunistickou zemí, protože nemůže určit příčinu neštěstí.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz