Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v pondělí v newyorské centrále OSN vyzýval, aby světová organizace potrestala Spojené státy. Informuje o tom agentura Reuters.
"Pokládáme hrozbu použití jaderných zbraní nebo hrozbu útoku na mírová jaderná zařízení za porušení mezinárodního práva a bezpečnosti," citují Reuters Ahmadínežáda. Íránský prezident měl zjevně na mysli Spojené státy, jejichž vláda v dubnu představila novou strategii jaderné obrany. Američané v ní připouštějí jaderný útok na země, které se pokouší získat jaderné zbraně. Mezi ně řadí muslimský Írán.
Ahmadínežád v pondělí v OSN promluvil během setkání zástupců 189 států, které podepsaly Smlouvu o nešíření jaderných zbraní z roku 1970. Během jeho projevu ze zasedací místnosti odešli zástupci Spojených států, Británie a Francie.
Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou dlouhodobě na bodu mrazu. Američané a jejich spojenci Írán podezírají, že se snaží vyrobit jaderné zbraně a hrozí mu proto sankcemi. Íránský režim obvinění odmítá a prohlašuje, že jadernou energii využívá a chce využívat pouze k výrobě elektrické energie.
Ahmadínežád je proslulý svými nevybíravými projevy během zasedání mezinárodních organizací. Loni v září v OSN pobouřil několik delegací tím, že obvinil spojenecké jednotky v Afghánistánu a Iráku, že šíří teror a strach. Při jeho projevu na ženevské konferenci OSN o rasismu loni v dubnu se vyprázdnil sál poté, co íránský prezident zahájil řeč výrokem, že "sionismus (židovské národní hnutí) je zosobněný rasismus".
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz