APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Potrestejte Ameriku - za její jadernou hrozbu, vyzývá Ahmadínežád OSN

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v pondělí v newyorské centrále OSN vyzýval, aby světová organizace potrestala Spojené státy. Informuje o tom agentura Reuters.

"Pokládáme hrozbu použití jaderných zbraní nebo hrozbu útoku na mírová jaderná zařízení za porušení mezinárodního práva a bezpečnosti," citují Reuters Ahmadínežáda. Íránský prezident měl zjevně na mysli Spojené státy, jejichž vláda v dubnu představila novou strategii jaderné obrany. Američané v ní připouštějí jaderný útok na země, které se pokouší získat jaderné zbraně. Mezi ně řadí muslimský Írán.

Ahmadínežád v pondělí v OSN promluvil během setkání zástupců 189 států, které podepsaly Smlouvu o nešíření jaderných zbraní z roku 1970. Během jeho projevu ze zasedací místnosti odešli zástupci Spojených států, Británie a Francie.

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou dlouhodobě na bodu mrazu. Američané a jejich spojenci Írán podezírají, že se snaží vyrobit jaderné zbraně a hrozí mu proto sankcemi. Íránský režim obvinění odmítá a prohlašuje, že jadernou energii využívá a chce využívat pouze k výrobě elektrické energie.

Ahmadínežád je proslulý svými nevybíravými projevy během zasedání mezinárodních organizací. Loni v září v OSN pobouřil několik delegací tím, že obvinil spojenecké jednotky v Afghánistánu a Iráku, že šíří teror a strach. Při jeho projevu na ženevské konferenci OSN o rasismu loni v dubnu se vyprázdnil sál poté, co íránský prezident zahájil řeč výrokem, že "sionismus (židovské národní hnutí) je zosobněný rasismus".

Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz