Zpravodajství

Armádní vrtulník, který musel nouzově přistát v poli na Jihlavsku, již odletěl

Vojenský vrtulník sovětské výroby Mi-24 z vojenské základny v Náměšti nad Oslavou, který musel v úterý večer nouzově přistát u obce Třeštice na Jihlavsku, se již podařilo opravit.

O potížích vojenského stroje informovala agenturu Mediafax mluvčí vojenského cvičení Sabina Introvičová.
 

Vrtulník se účastní velkého mezinárodního cvičení "Létající nosorožec 2010". V úterý večer musel stroj nouzově přistát na poli. "Pilot vyhodnotil, že není možné pokračovat v letu, proto vybral vhodnou lokalitu a nouzově přistál," řekla Introvičová. Na místě podle mluvčí přistál i druhý stroj, jehož posádka zajistila prvotní prozkoumání příčin závady. "Stroj se podařilo opravit ještě v noci a poté odletěl na základnu v Náměšti nad Oslavou," doplnila mluvčí.
 

PSALI JSME:
Na Jihlavsku musel nouzově přistát armádní vrtulník uprostřed pole

 

Na palubě bylo v době nehody pět osob, nikdo nebyl zraněn. "Je to zatím jediný problém, který jsme letos během cvičení zaznamenali," uzavřela případ Introvičová.
 


 

Lidé si kvůli cvičení stěžují na hluk. Například Pavel Petrák ze Sedlece má runway kousek za domem. Spát se prý při průletech stíhaček téměř nedá.


Hluk obtěžuje odhadem tisíce lidí z okolí základny. Ještě loni se přitom létalo do 23:00. Letos už do jedné v noci.


Letos se mezinárodní vojenské cvičení "Létající nosorožec" pořádá již poosmé. Tragicky bylo poznamenáno v roce 2004. Tehdy nízko letící vrtulník zavadil o dráty elektrického vedení a po dopadu na zem shořel. Na místě před šesti lety zahynulo šest britských vojáků.
 


 

Vrtulník Mi-24 se vyrábí v několik modernizacích již od roku 1972. Česká armáda, resp. Vzdušné síly České armády, mají ve výzbroji 38 těchto strojů.
 

Letošního ročníku cvičení, které se koná ve dnech 3. - 21. května, se zúčastní čeští, britští, litevští a dánští vojáci a američtí letečtí instruktoři. Celkem má jít o tisícovku českých a dva tisíce zahraničních vojáků.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz