Zpravodajství

65. výročí konce války: Klaus na Vítkově varoval před ztrátou suverenity

Prezident Václav Klaus v sobotu dopoledne v projevu u příležitosti oslav 65. výročí konce 2. světové války v Národním památníku na Vítkově varoval před ztrátou suverenity České republiky.

"Náš stát vznikl v důsledku změn, které přinesl konec první světové války a možnost přetrvat a pokračovat dále mu dal výsledek války druhé. Je to paradoxní, ale bez těchto dvou světových válek, bez miliónů jejich obětí, bez nezměrných válečných tragédií a utrpení by zřejmě nebylo ani české samostatnosti a suverenity," konstatoval Klaus.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus jmenoval šest nových generálů české armády

Prezident Klaus: Jako čtyřletý jsem pomáhal stavět barikády

"V obou těchto válkách jsme stáli na straně vítězů," připomněl prezident. Dodal, že v 2. světové válce bylo hrdinství československých vojáků velké, přesto ale byl přínos Československa omezený a za finální osvobození vděčil československý stát jiným zemím. Proto je třeba podle Klause i k těmto záležitostem přistupovat střízlivě a bez přehnaných heroických pocitů. "Je třeba, právě ve slavnostních chvílích jako je tato, abychom historické události a poučení z nich brali střízlivě a bez sebeklamu. Je to důležité nejen pro naši současnost, ale především pro naši budoucnost," dodal.

Zdroj: Mediafax

Prezident také připomněl, jak snadno Československo přišlo v roce 1939 o svou suverenitu. "Poučení je jasné, svobodu a vládu nad svými věcmi můžeme pozbýt snadno, získat je zpět je úkol nesmírně obtížný," řekl Klaus.

POSLECHNĚTE SI OSOBNÍ VZPOMÍNKU PREZIDENTA KLAUSE NA KONEC VÁLKY:

POSLECHNĚTE SI VZPOMÍNKY LEGIONÁŘE ANTONÍNA ŠTÍCHY NA PRAŽSKÉ POVSTÁNÍ:

"Naše země a náš národ mohou obstát v nových výzvách současnosti a budoucnosti pouze tehdy, budeme-li znát své kořeny a tradice, z nichž vyrůstá naše státnost. Obstojíme, budeme-li schopni nadřadit zájem celku, zájem této země, zájmům dílčím, které nás rozdělují. Uspějeme, budeme-li se inspirovat tradicí realismu, pracovitosti a odpovědnosti, neboť ona vždy byla v pozadí úspěšných epoch naší moderní historie," poznamenal dále prezident.

Zdroj: Mediafax

Klaus vyzval vojáky, aby nepodlehli falešnému pojetí vojenské profesionality jako řemesla. Svůj úkol by měli vojáci chápat jako skutečné poslání a přijmout pocit skutečné hrdosti a odpovědnosti za vlast.

Prezident poznamenal, že je třeba památku 8. května uctívat niterně a snažit se poučit z tragických událostí před 65 lety i pro dnešek. Rozhodně by neměly být oslavy chápány jen jako nucená povinnost. "Jsme zde kvůli věcem živým a není pravdou, že se nás netýkají," uzavřel Klaus.

CELÝ PROJEV PREZIDENTA K VÝROČÍ KONCE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY SI PŘEČTĚTE ZDE:

Projev prezidenta Václava Klause k 65. výročí konce 2. sv. v.

Typ souboru:pdf

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz