APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Městské úřady zaplavily žádosti o odškodnění úrazů na chodnících v zimě

Po letošní zimě se města a vesnice potýkají se stovkami žádostí o odškodnění na chodnících v zimním období. Podle takzvaného chodníkového zákona odpovídají za škody na chodnících jejich vlastníci – většinou tedy města a vesnice.

Mnohé radnice množství žádostí nepřekvapilo. Počítaly s tím a s pojišťovnami uzavřely mnohamilionové pojistky.
 

Jen v Pardubicích narostl počet žádostí o odškodnění proti minulým rokům až desetinásobně. V Praze evidují přes tisíc žádostí o odškodnění a chodí další.
 

V Brně naopak požádaly o "chodníkové bolestné" za celý rok jen tři desítky lidí. Odškodné, které žádají se pohybuje v řádech tisíců.
 

Nikde ale není řečeno, že příští zimu to nemůže být naopak, a většina měst se tak proti podobným případům pojistila. Je ale spodivem, že například devadesátitisícové Pardubice mají pojistku pětkrát dražší než Praha. Ročně Východočeši zaplatí pojišťovně 5 milionů korun.
 

Je to proto, že pojistka Pardubic se vztahuje k veškerému městskému majetku, tedy i na úrazy v budovách úřadu.
 

Nárok na odškodné je možné uplatňovat až do tří let od úrazu. Pokud ale žádost pojišťovna zamítne a vrátí ji zpět na radnici, můžete zažalovat město či vesnici u soudu.

Podívejte se na reportáž pod titulkem článku

TV Nova, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz