Zpravodajství

Ministryně Kovářová chce prosadit trestní odpovědnost firem

Ministryně Kovářová chce prosadit trestní odpovědnost firem
Zdroj: Mediafax

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová chce ještě před volbami prosadit ve vládě návrh zákona, který by zavedl trestní odpovědnost právnických osob.

Podle středečních informací Hospodářských novin by firmám hrozil trestní proces například za korupci, praní špinavých peněz nebo hackerství.

Nový zákon by měl umožnit trestání firem za korupci, poškozování přírody nebo podvody. Návrh zákona, který mají Hospodářské noviny k dispozici, vyjmenovává i další činy, za něž by firmě hrozil trestní proces. Je mezi nimi třeba i praní špinavých peněz, ohrožování zdraví, zaměstnávání cizinců načerno nebo hackerství.

Podle dosud platné legislativy je možné například za korupci odsoudit jen konkrétního zástupce firmy, podle nového zákona by ale celé firmě hrozila pokuta nebo dokonce zrušení. Jak upozorňují HN, Česko je dnes jednou z mála evropských zemí, která takovou normu nemá, přestože ji požaduje Evropská unie. Zároveň ale zahraniční zkušenosti ukazují, že není jisté, jestli trestání firem před soudem je účinné.

ČTĚTE TAKÉ:

Náklady na soudní řízení stouply za pět let o víc než polovinu

O trestní odpovědnosti firem rozhodovali zákonodárci už jednou, před šesti lety ho ale shodila ve sněmovně ODS. Zákon nemá jasnou podporu ani teď. "Mezi politiky necítím jednoznačnou podporu," uznala sama ministryně. Pokud vláda Jana Fischera zákon schválí, zabývat se jím bude až nová sněmovna, která může normu ještě upravovat.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz