Podívejte se, jak to vypadá v centrále, kde se koordinují bezpečnostní kamery z celého New Yorku.
Bezpečnostní kamery jsou dnes trendem, který ovládá svět. Čím dál víc světových metropolí je prošpikováno kamerami na každém rohu. Problém je koordinovat tyto záběry a spojit je v jeden velký obraz, na kterém se dají odhalit pohyby podezřelých.
Například Manhattan je monitorován třemi tisícovkami bezpečnostních kamer, které zachycují téměř celý ostrov. V centrále na Dolním Manhattanu je nervové centrum, kde se vyhodnocují všechny záběry. Slouží k tomu superpočítače, které pomocí
Dvě miliardy za kamery
Zařízení stálo 106 milionů dolarů – přes dvě miliardy korun. Lidé jsou v tomto systému až na konci. Záběry vyhodnocují propracované algoritmy, které mapují podezřelé chování, zjišťují podobnost lidí na záběrech s podobou podezřelých teroristů a podle poznávacích značek určují, kdo do města míří a kdo ho opouští. Analytici tak mohou zjistit podezřelé chování, sledují odcizená vozidla a také osoby.
Podívejte se, jak to v takové centrále vypadá:
Algoritmy jsou schopné poznat nejen podobu člověka podle jeho charakteristických rysů, ale také podle jeho typických pohybů.
Bezpečnost nade vše
New York je místem, které symbolizuje nezávislost USA. Právě v něm je nejvíc ekonomických symbolů země a právě na něj také nejčastěji míří všechny útoky amerických nepřátel. Po sebevražedném zničení WTC se město rozhodlo, že se stane nejbezpečnějším místem světa. V roce 2006 začalo město nakupovat a integrovat řadu kamer soukromých, veřejných i tajných. Kromě nich je v systému zapojena také řada chemických, radiačních a biologických senzorů a také snímačů poznávacích značek automobilů.
John Colgan, muž, který má celý tento systém na starosti, popisuje jeho účel takto: “Našim úkolem je předcházet nebezpečí, nikoliv ho likvidovat. Je to levnější a bezpečnější.“ Systém zatím není plně funkční, oproti původnímu plánu je opožděný – tři tisíce kamer v něm zatím zapojeno není. Definitivní deadline pro plně funkční systém má být 1. leden 2011.
Výsledky přicházejí
Systém se však už dokázal osvědčit i v praxi. Právě centrála na Dolním Manhattanu totiž odhalila Faisála Šahzáda, který 1. května 2010 odpálil pumu na Times Square. Vyšetřovatelé na kamerách nejprve sledovali místo, kde byla bomba odpálena a pak analyzovali, kdo se tam během dne pohyboval. Když našli několik podezřelých, sledovali jejich pohyb po městě a dokázali ho rekonstruovat i zpětně. Najít potom Šahzáda už pro ně bylo jen záležitostí několika hodin…
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz