Zpravodajství

Maďaři by mohli přijít o slovenské občanství

Maďaři by mohli přijít o slovenské občanství
Zdroj: oficiální zdroj

Slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek naznačil, že pokud by Maďaři žijící na Slovensku přijali maďarské občanství, mohli by přijít o slovenské.

Bratislava kvůli záměru maďarské vlády udělit Maďarům v zahraničí maďarské občanství už odvolala z Budapešti slovenského velvyslance, píše deník Sme.

Fico připomněl, že nástup pravicového Fideszu do maďarské vlády může znamenat reálné zhoršení slovensko-maďarských vztahů. Obzvláště upozornil na arogantní přístup, kterým nastupující maďarský ministr zahraničí János Martonyi oznámil plán přijmout zákon o dvojím občanství.

ČTĚTE TAKÉ:

Slovenský prezident nepodepíše vlastenecký zákon

Zákon totiž podle Fica nerespektuje základní pravidla pro získání občanství, a jakmile bude přijat, lze jen těžko předvídat jeho důsledky. Krok Budapešti premiér označil za nelegitimní a vnímá ho jako porušení přátelských vazeb mezi oběma zeměmi, neboť Martonyi o připravované právní normě odmítl diskutovat se slovenskou vládou.

„Varuji před přijetím tohoto zákona. Znamená to i zvýšení bezpečnostního rizika. Je to jednostranný akt Maďarské republiky, která se dotkne 500 tisíc občanů Slovenské republiky,“ uvedl Fico s tím, že Fidesz chce oslabit identitu maďarské menšiny se Slovenskem. „Pokud bude (zákon) přijat bez konzultace, označíme ho za bezpečnostní riziko pro naši republiku,“ dodal premiér.

Naznačil, že Bratislava může případným žadatelům z řad maďarské menšiny ztížit podmínky pro dvojité občanství. Jako model prý může Slovákům posloužit Česko, kde platí, že po přijetí jiného než českého občanství ztrácí žadatel právo být občanem ČR.

Fico zdůraznil, že občané s dvojitým občanstvím by nemohli sloužit ve slovenských ozbrojených složkách, v hasičském či záchranném sboru nebo pracovat na státních úřadech.

Ožehavým tématem se už v pátek bude zabývat slovenský parlament na mimořádném zasedání. Pokud totiž nový maďarský parlament zahájí schvalování tohoto zákona, chce ho Fico odsoudit prostřednictvím parlamentního usnesení.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz