Zpravodajství

Japonsko zahájilo misi na Venuši. Sonda hledá sopky

Japonsko zahájilo misi na Venuši. Sonda hledá sopky
Zdroj: oficiální zdroj

Japonská vesmírná agentura zahájila misi na Venuši, kde bude zkoumat klimatické podmínky a hledat aktivní sopky.

Nosná raketa H-IIA se sondou Akacuki odstartovala ze základny Tanegašima v pátek v 6:58 místního času (čtvrtek 23:58 SELČ), informuje v pátek server France24.

ČTĚTE TAKÉ:

Mimozemšťani údajně napadli sondu Voyager 2

SONDA STAR DUST ZJISTILA, ŽE VE VESMÍRU JE ŽIVOT I MIMO ZEMI
"Start proběhl podle plánu," oznámila během první minuty japonská agentura. Nosná raketa měla odstartovat již v úterý, znemožnilo to však počasí.

Na Venuši je pořádná výheň

Sonda by měla doletět na oběžnou dráhu kolem Venuše asi za šest měsíců. Připojí se k projektu Evropské vesmírné agentury na Venuši, který trvá již od roku 2006. Kromě sondy Venus Climate Orbiter PLANET-C, pojmenované Akacuki (v překladu úsvit), nese raketa malé satelity vyvinuté univerzitami, které umístí ve vesmíru, a také "vesmírného draka" Ikara, čtvercové zařízení o straně 14 metrů na solární energii.

Venuše je zhruba stejně velká jako Země a předpokládá se, že je utvořena z podobného materiálu, čímž ale veškerá podobnost končí. Její atmosféra se skládá převážně z oxidu uhličitého a je natolik hustá, že nepouští ven sluneční paprsky a planeta tak získává teplotu asi 460 stupňů Celsia.

"Ačkoli se předpokládá, že Venuše vznikla v podobných podmínkách jako Země, je to ve srovnání s naší planetou úplně jiný svět. Teploty jsou extrémně vysoké vzhledem ke skleníkovému efektu způsobenému oxidem uhličitým a oblaky kyseliny sírové,“ vysvětluje Takeši Imamura z projektu Akacuki.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz