Zpravodajství

Špičky ruskojazyčné mafie včetně "vora v zakoně" zůstanou ve vazbě

Špičky ruskojazyčné mafie včetně "vora v zakoně" zůstanou ve vazbě
Zdroj: Mediafax

Městský soud v Praze prodloužil vazbu členům ruskojazyčné mafie, kteří jsou obžalovaní z organizování vražd v Česku.

Soudce pražského městského soudu Luboš Vrba prodloužil pobyt ve vazbě šestici cizinců z bývalého Sovětského svazu, mezi nimi i Andranyku Sohoyanovi, který je považován za "vora v zakoně", tedy šéfa ruskojazyčného podsvětí na našem území. Všichni čelí obžalobě z organizování vražd v České republice.

Agentuře Mediafax informaci o prodloužení vazby poskytla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Hlavní postavy ruskojazyčné mafie policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi vloni v březnu. Detektivové z ÚOOZ ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení tehdy při akci s krycím názvem Wolfram pozatýkali skupinu Arménů a Čečenců. Mezi nimi je podle policie i "vor v zakoně" Andranyk Sohoyan. Jeho komplici Gilany Aliev, Magomed Aliev, Arsen Arakelyan, Arsen Kakosyan a Roman Melkonyan spolu s ním stojí za organizováním fyzické likvidace arménského podnikatele. Podle policejního vyšetřování se Sohoyan rozhodl zavraždit sedmadvacetiletého Arménce. "Vor v zakoně" chtěl údajně jeho popravou zastrašit arménskou komunitu v Praze.

Soud bude na Pankráci, jednací síň tam je totiž propojená s věznicí tunelem

Státní zástupce podal v dubnu žalobu k městskému soudu. Soudce Luboš Vrba nařídil hlavní líčení na týden od 21. do 25. června. S ohledem na nejpřísnější bezpečnostní opatření soudce rozhodl, že proces bude vést v budově pražského vrchního soudu na Pankráci. Přízemní jednací síň je totiž propojena tunelem přímo s pankráckou vazební věznicí a eskorta tak nemusí přivážet obžalované do soudní budovy, nýbrž jen přivést ze sousední věznice.

Obžalovaní podle policie však shodou náhod arménského podnikatele nezavraždili, ačkoliv se o to několikrát pokusili. V prvních dvou pokusech o vraždu plnil úkol popravce najatý vrah Timur Treťjakov. Ten byl spolu s dalšími dvěma muži vloni pravomocně odsouzen právě za tyto zločiny k výjimečnému 22letému trestu vězení. Poprvé najatý Treťjakov zaútočil 13. listopadu 2007 na Václavském náměstí poblíž budovy Darex na úplně jiného muže z bývalého Sovětského svazu. Zabiják cizince pobodal nožem a podle soudního lékaře poškozený útok přežil jen díky okamžitému lékařskému zásahu.

Treťjakov se o dva týdny později, 27. listopadu večer, vydal zavraždit Arména znovu. Podle státního zastupitelství dostal Treťjakov od Magomeda Alieva finanční částku 100 tisíc korun a pistoli. "Arsen Arakelyan a Arsen Kakosyan mu navíc sdělili, že poškozený užívá vozidlo značky Bentley a bydlí na Vinohradech," uvádí se v obžalobě. Treťjakov se tedy vydal osudného večera na Vinohrady a na křižovatce ulic Polská a U Kanálky zasadil smrtící výstřely řidiči šéfa Sazky Michalu B, který shodou nešťastných náhod také užíval vůz stejné značky.


PSALI JSME:

Policie zadržela bosse ruské mafie. Stojí za vraždou řidiče Sazky

Čečenec si spletl cíl, popravil řidiče Sazky. U soudu si zpíval

Podle obžaloby se skupina nebezpečných cizinců ani po dvou neúspěšných pokusech nevzdala pokusů o zavraždění arménského podnikatele. Navíc se chtěli arménské komunitě pomstít za potyčku mezi jeho přáteli a přívrženci "vora v zakoně". 9. října 2008 tedy obžalovaní Sohoyan, Arakelyan a Melkonyan zorganizovali dvě pětičlenné skupiny mužů, aby sledovaly a pronásledovaly Arména po Praze. Po několika hodinách jim však pronásledovaný zmizel z dohledu. Armén se měl stát terčem dalšího útoku vraha v březnu 2009. Přestože organizovaná skupina mafiánů jeho likvidaci několikrát naplánovala, z likvidace nakonec sešlo, neboť právě vloni v březnu byli údajní zadavatelé vražedných úkolů zadrženi policií.

Obžalovaným hrozí za zorganizování vraždy, pokus o vraždu a dvě přípravy vraždy výjimečné tresty vězení. Z bezpečnostních důvodů vězeňská služba umístila obžalované do různých vazebních věznic v republice.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz