Zpravodajství

Britský ministr zahraničí Hague zamířil na první návštěvu do Afghánistánu

Afghánistán je první zastávkou nového šéfa britské diplomacie Williama Haguea. Dává tak najevo, že Afghánistán zůstává prioritou britské zahraniční politiky.

Nový britský ministr zahraničí William Hague odjel na první návštěvu Afghánistánu ve funkci šéfa britské diplomacie. Hague, podle kterého Afghánistán zůstává prioritou britské zahraniční politiky, se v průběhu návštěvy sejde s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím, informuje v sobotu France 24.


Konzervativec Hague, jehož strana spolu s Liberálními demokraty Nicka Clegga tvoří novou vládní koalici, byl do úřadu jmenován minulý týden v úterý. Ačkoliv mají obě strany na řadu věcí rozdílné názory, v otázce války v Afghánistánu podle Haguea panuje shoda.


Afghánistán zůstává jednou z nejvyšších priorit britské zahraniční politiky. Hague to potvrdil i před odjezdem do Afghánistánu, když prohlásil: „Bude na to zapotřebí hodně času, energie a snahy, a proto je klíčové, aby mezi ministry panovala v tomto ohledu shoda.“ Dodal také, že proto odjel na návštěvu Afghánistánu při nejbližší možné příležitosti.


Hague do Afghánistánu odcestoval společně s novým britským ministrem obrany Liamem Foxem a ministrem pro mezinárodní rozvoj Andrewem Mitchellem. Všichni by se měli sejít s afghánským prezidentem Karzáím a projednat další spolupráci.


Ministři by měli v sobotu navštívit také britské vojáky, kteří slouží v Afghánistánu. Fox se chce zaměřit také na prozkoumání možnosti, jak urychlit výcvik afghánských bezpečnostních sil.


Velká Británie má v Afghánistánu druhé největší vojenské zastoupení po USA. Asi 9500 vojáků je nasazeno převážně v jihoafghánské provincii Hílmand. Britské ztráty jsou však velké, jen za minulý rok v Afghánistánu zemřelo 108 vojáků. Otázka afghánské války je proto mezi britskými voliči značně nepopulární.


Fox v rozhovoru pro britský list The Times uvedl, že chce, aby se britští vojáci z Afghánistánu stáhli co nejdříve. „Musíme přijmout skutečnost, že v současnosti jsme na hranici našich možností a já bych chtěl, aby se vojenské síly vrátily hned, jak to bude možné,“ uvedl. „Nejsme globální policisté,“ dodal nový britský ministr obrany.


Nová britská vláda ujistila Afghánistán o dalším posilování vzájemných vztahů již minulý týden, kdy se nový britský premiér David Cameron v sobotu sešel s afghánským prezidentem Karzáím.

muf, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz