Společnost pro ochranu velryb a delfínů (WDCS) tvrdí, že velryby a delfíni by měli mít s ohledem na důkazy o jejich inteligenci právo na život a svobodu.
WDCS svůj požadavek zdůvodňuje schopností kytovců komunikovat a sdružovat se, informuje agentura Reuters.
„Tvrdíme, že všichni kytovci mají stejně jako lidé právo na život, svobodu a blaho,“ uvedl na závěr dvoudenní konference o kytovcích, kterou pořádala helsinská univerzita, zástupce WDCS.
Účastníci konference předložili několik důkazů o inteligenci kytovců. Například Thomas White, ředitel Centra pro etiku a obchod na Loyola Marymount University v Los Angeles, uvedl, že delfíni jsou schopni poznat svůj obraz v zrcadle.
„Uvědomují si sebe sama, o čemž jsme se dlouho domnívali, že je pocit, který mají jen lidé,“ uvedl White a dodal: „Lovení velryb je eticky nepřijatelné.“
Japonsko, Norsko a Island, které velryby loví, argumenty vědců odmítají a tvrdí, že neexistují důkazy o tom, že by delfíni a velryby byli chytřejší než například krávy nebo vepři. Prohlašují také, že pokud by byla práva kytovcům přiznána, nebylo by možné je chovat v zoologických zahradách nebo mořských světech.
Mezinárodní zákaz lovu velryb platí od roku 1986. Japonsko, Norsko a Island ale v lovu pokračují a zákaz obcházejí s pomocí tvrzení, že velryby loví k vědeckým účelům. Například Japonsko díky tomu může legálně ulovit téměř tisícovku kytovců ročně.
Příští měsíc bude Mezinárodní velrybářská komise jednat o návrhu, který by zmírnil moratorium na lov velryb z roku 1986 a umožnil by v následujících deseti letech lovit omezené množství velryb.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz
Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.
Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.