Zpravodajství

Ochranáři: Velryby a delfíni by měli mít právo na život a svobodu

Ochranáři: Velryby a delfíni by měli mít právo na život a svobodu
Zdroj: Oficiální zdroj

Společnost pro ochranu velryb a delfínů (WDCS) tvrdí, že velryby a delfíni by měli mít s ohledem na důkazy o jejich inteligenci právo na život a svobodu.

WDCS svůj požadavek zdůvodňuje schopností kytovců komunikovat a sdružovat se, informuje agentura Reuters.

„Tvrdíme, že všichni kytovci mají stejně jako lidé právo na život, svobodu a blaho,“ uvedl na závěr dvoudenní konference o kytovcích, kterou pořádala helsinská univerzita, zástupce WDCS.


Účastníci konference předložili několik důkazů o inteligenci kytovců. Například Thomas White, ředitel Centra pro etiku a obchod na Loyola Marymount University v Los Angeles, uvedl, že delfíni jsou schopni poznat svůj obraz v zrcadle.


„Uvědomují si sebe sama, o čemž jsme se dlouho domnívali, že je pocit, který mají jen lidé,“ uvedl White a dodal: „Lovení velryb je eticky nepřijatelné.“


Japonsko, Norsko a Island, které velryby loví, argumenty vědců odmítají a tvrdí, že neexistují důkazy o tom, že by delfíni a velryby byli chytřejší než například krávy nebo vepři. Prohlašují také, že pokud by byla práva kytovcům přiznána, nebylo by možné je chovat v zoologických zahradách nebo mořských světech.


Mezinárodní zákaz lovu velryb platí od roku 1986. Japonsko, Norsko a Island ale v lovu pokračují a zákaz obcházejí s pomocí tvrzení, že velryby loví k vědeckým účelům. Například Japonsko díky tomu může legálně ulovit téměř tisícovku kytovců ročně.


Příští měsíc bude Mezinárodní velrybářská komise jednat o návrhu, který by zmírnil moratorium na lov velryb z roku 1986 a umožnil by v následujících deseti letech lovit omezené množství velryb.
 

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz