Zpravodajství

Ochranáři: Velryby a delfíni by měli mít právo na život a svobodu

Ochranáři: Velryby a delfíni by měli mít právo na život a svobodu
Zdroj: Oficiální zdroj

Společnost pro ochranu velryb a delfínů (WDCS) tvrdí, že velryby a delfíni by měli mít s ohledem na důkazy o jejich inteligenci právo na život a svobodu.

WDCS svůj požadavek zdůvodňuje schopností kytovců komunikovat a sdružovat se, informuje agentura Reuters.

„Tvrdíme, že všichni kytovci mají stejně jako lidé právo na život, svobodu a blaho,“ uvedl na závěr dvoudenní konference o kytovcích, kterou pořádala helsinská univerzita, zástupce WDCS.


Účastníci konference předložili několik důkazů o inteligenci kytovců. Například Thomas White, ředitel Centra pro etiku a obchod na Loyola Marymount University v Los Angeles, uvedl, že delfíni jsou schopni poznat svůj obraz v zrcadle.


„Uvědomují si sebe sama, o čemž jsme se dlouho domnívali, že je pocit, který mají jen lidé,“ uvedl White a dodal: „Lovení velryb je eticky nepřijatelné.“


Japonsko, Norsko a Island, které velryby loví, argumenty vědců odmítají a tvrdí, že neexistují důkazy o tom, že by delfíni a velryby byli chytřejší než například krávy nebo vepři. Prohlašují také, že pokud by byla práva kytovcům přiznána, nebylo by možné je chovat v zoologických zahradách nebo mořských světech.


Mezinárodní zákaz lovu velryb platí od roku 1986. Japonsko, Norsko a Island ale v lovu pokračují a zákaz obcházejí s pomocí tvrzení, že velryby loví k vědeckým účelům. Například Japonsko díky tomu může legálně ulovit téměř tisícovku kytovců ročně.


Příští měsíc bude Mezinárodní velrybářská komise jednat o návrhu, který by zmírnil moratorium na lov velryb z roku 1986 a umožnil by v následujících deseti letech lovit omezené množství velryb.
 

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz