Zpravodajství

Stát utratí za volby víc než miliardu. Polovinu si rozdělí strany

Stát utratí za volby víc než miliardu. Polovinu si rozdělí strany
Zdroj: TN.cz

Volby spolknou ze státního rozpočtu miliardu korun, strany za kampaň vyhodí stovky milionů, stát jim ale náklady vrátí.

Volby do Poslanecké sněmovny znamenají velkou zátěž nejen pro jednotlivé strany, ale i pro státní rozpočet. Stranám, které ve volbách přesáhnou 1,5 procenta, se ale peníze vrátí v podobě odměny za každý odevzdaný hlas.

 
"Na volby do Poslanecké sněmovny se počítá s částkou maximálně 1,056 miliardy Kč. Z toho na úhradu nákladů územním samosprávným celkům (zejména na činnost volebních komisí, organizaci apod.) cca 286 mil korun,“ sdělil tn.cz mluvčí Ministerstva financí Ondřej Jakob.
 
Pro zajímavost loňské plánované volby do Sněmovny, které se ale nakonec neuskutečnily, spolkly 114,5 milionu korun. "Volby do Sněmovny v roce 2006 994 milionů,“ upozornil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.
 
Další peníze spolykají náklady ministerstvu vnitra. "Na činnost Státní volební komise, dozor Policie a podobně padne cca 94 milionů. Pro Český statistický úřad je vyčleněno asi 96 milionů korun,“ doplnil Jakob  s tím, že pro Ministerstvo zahraničních věcí je vyčleněno 9,5 milionů korun pro volby na zastupitelských úřadech ve světě.
 
Polovina peněz jde na odměny pro strany
 
Zdaleka největší částka (více než polovina) ale poputuje na účty stran, které se voleb zúčastní. Pokud totiž strana získá ve volbách více než 1,5 procenta hlasů, dostane za každý odevzdaný hlas 100 korun.
 
"Politické straně, politickému hnutí nebo koalici, která ve volbách získala nejméně 1,5 % z celkového počtu platných hlasů, se za každý odevzdaný hlas hradí ze státního rozpočtu 100 korun. Celkově jsme na odměny vyhradili 570 milionů,“ upřesnil mluvčí.
 
Pokud by tedy například ODS, která v minulých volbách získala 1 892 475 hlasů, svůj výsledek obhájila, získala by téměř 200 milionů. Tato částka by spolehlivě pokryla částku, kterou strana vložila do předvolební kampaně.
 
ČSSD i ODS zaplatí za kampaň zhruba 160 milionů
 
"Celkové náklady odhadujeme na 160 milionů korun. V tuto chvíli se pohybujeme kolem 140 milionů korun výdajů,“ sdělil tn.cz mluvčí ODS Martin Kupka. ODS by tak zbylo až 40 milionů.
 
S přibližně stejnou částkou na kampaň počítá i ČSSD. „Na kampaň je z příspěvku centrály vyhrazeno 160 milionů korun. Předpokládám, že celkové náklady na kampaň budou k dispozici po uhrazení posledních dodavatelských faktur, tak 30 dní po volbách,“ uvedl volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík.
 
Menší strany počítají s náklady na předvolební kampaň s částkami v řádech desítek milionů korun. Většina z nich zatím dodržela částku, kterou si na kampaň vyčlenila. Jediná KDU-ČSL přiznala, že překročila původní rozpočet o dva miliony.

 
"Rozpočet KDU-ČSL na volby činil 10 milionů korun, celkově jsme vydali o málo více: cca 12 milionů korun. Jedná se o vnitřní finanční zdroje KDU, půjčku od České spořitelny a také dary sponzorů a členů strany, díky nimž došlo k onomu navýšení rozpočtu,“ uvedl mediální asistent strany Hynek Jordán.
 
TOP 09 a SPO Zemanovci se při financování kampaně spoléhají výhradně na své sponzory. "Naše kampaň je financována z prostředků, které TOP 09 získala od dárců, jejich seznam jsme jako první strana začali uveřejňovat na našem webu,“ uvedl volební manažer strany Jaroslav Poláček. Podobně se vyjádřila i Lenka Čílová z SPO "Razíme obamovský model drobných darů od velkého množství dárců,“ sdělila.
vrl, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz