Zpravodajství

OBRAZEM: 100 let české aviatiky

V Pardubicích na mezinárodním letišti byla ve vzduchu k vidění ojedinělá formace letadel. Akce se konala v rámci oslav 100 let aviatiky v Čechách.

Bojový proudový letoun Saab JAS-39 Gripen z výzbroje České armády.

Zdroj: Mediafax

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TELEVIZE NOVA ZE SRAZU AVIATIKŮ V PARDUBICÍCH:

 

Na snímku nadzvukový stíhací letoun MiG-29 z výzbroje Ozbrojených sil Slovenskej republiky.

Zdroj: Mediafax

Stíhací letoun MiG-29 byl vyvinutý počátkem 70. let 20. století v konstrukční kanceláři inženýra Mikojana ze společného prototypu, ze kterého se vyvinul i MiG-23 a později MiG-27. Měl nahradit rychle zastarávající letouny MiG-21 a být potenciálním soupeřem amerického letounu F-15.

Zdroj: Mediafax

Jednomístný stíhací letoun Hawker Hurricane XII Z5140  z výzbroje britské RAF (Royal Air Force) z druhé světové války. Hurricany spolu se Spitfiry tvořily základ britského stíhacího letectva během bitvy o Británii. Letoun vznikl v polovině 30. let, šlo o první moderní stíhací jednoplošník britského Royal Air Force. Postupně ovšem byl vytlačován modernějším a výkonnějším Spitfirem, byť ten byl výrobně náročnější – a také dražší.

Zdroj: Mediafax


Na snímku jednomotorový dolnoplošník Zlín Z-226

Zdroj: Mediafax

Zlín Z-226 MS je dvoumístný jednomotorový dolnoplošník, který je konstruován na ucelený letecký výcvik, včetně akrobacie při obsazení s jedním i se dvěma piloty.

Zdroj: Mediafax

JAS-39 Gripen je víceúčelový proudový bojový letoun vyvinutý a vyráběný švédskou společností Saab. V současnosti mají tento typ ve výzbroji letectva Švédska (204 kusů), České republiky (14) a Maďarska (14). Jihoafrická republika objednala pro své letectvo celkem 28 strojů.

Zdroj: Mediafax

Replika trojplošného stíhacího letounu Fokker Dr.I z první světové války s původními součástmi a motorem.

Zdroj: Mediafax

Na snímku zleva stíhací letouny MiG-29, Hawker Hurricane XII Z5140 (G-HURI) a Saab JAS-39 Gripen.

Zdroj: Mediafax

Na snímku zleva stíhací letouny Saab JAS-39 Gripen, Hawker Hurricane XII Z5140 (G-HURI) a MiG-29.

Zdroj: Mediafax

Na snímku třímotorové dopravní letadlo Junkers Ju 52 přezdívané jménem teta Ju. Jeho vývoj začal koncem 20. let jako zvětšená verze předchozích typů. Prototyp poprvé vzlétl 13. října 1930.

Zdroj: Mediafax

Na snímku sovětský stíhací letoun MiG-21 MF. Jde o nejmodernější verzi tohoto typu Migu. Později ubyla dokonce pravená pro součinnost s vojsky NATO na verzi označovanou jako MiG-21MFN.

Zdroj: Mediafax

Bücker Bü 131 Jungmann je německý dvoumístný cvičný letoun užívaný za druhé světové války. První let protypu se konal 27. května 1934. Jednalo se o zdařilý typ, který se v Německu stal cvičným letounem Luftwaffe, svého obchodního úspěchu se však dočkal i v zahraničí. Jeho licenci zakoupilo Československo, Maďarsko, Japonsko, Španělsko a Švýcarsko.

Zdroj: Mediafax

Antonov An-26 je sovětský (dnes ukrajinský) dvoumotorový turbovrtulový transportní letoun pro krátké a střední tratě. Konstrukčně vychází z typu Antonov An-24 s důrazem na možnosti vojenského využití. Toto letadlo pochází z výzbroje Armády České republiky.

Zdroj: Mediafax

Bojový proudový letoun Saab JAS-39 Gripen z výzbroje Armády České republiky. Ačkoliv letouny JAS-39 Gripen mohou být vybaveny širokou škálou zbraní, české letectvo má k dispozici pouze 24 moderních řízených střel středního dosahu AIM-120 C-5 AMRAAM a přibližně stovku střel krátkého dosahu AIM-9 Sidewinder. Dále jsou české Gripeny vybaveny už jen základním rychlopalným kanónem Mauser BK-27 se zásobou 120 nábojů.

Zdroj: Mediafax

Hawker Hurricane XII Z5140 (G-HURI) z výzbroje RAF (Royal Air Force) z druhé světové války. Letoun vznikl v polovině 30. let, šlo o první moderní stíhací jednoplošník britského Royal Air Force. Postupně ovšem byl vytlačován modernějším a výkonnějším Spitfirem, byť ten byl výrobně náročnější – a také dražší.

Zdroj: Mediafax

Později se Hawker Hurricane XII Z5140 (G-HURI) uplatnil jako stíhací bombardér, vyzbrojen 40mm kanóny v severní Africe ničil tanky německého Afrikakorpsu či jako námořní Hawker Sea Hurricane operoval z palub britských letadlových lodí.

Zdroj: Mediafax
tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz