Bouřky na Vysočině v noci vyvracely stromy do silnic, tratí a elektrického vedení. Bez proudu je stále část domů na Třebíčsku a Telčsku.
Jihomoravští hasiči celou noc odstraňovali škody po prudké večerní bouřce. Likvidovali spadlé kmeny a sesuvy půdy na silnicích, čerpali vodu z obytných domů i nemocnic, zachraňovali ohrožené lidi a zvířata. Bouře má podle dostupných informací jednu oběť.
PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ Z ODPOLEDNÍCH TELEVIZNÍCH NOVIN
TAKHLE PADALY KROUPY NA JIHLAVSKU
ČTĚTE TAKÉ:
Bouřka zabila ženu, vítr lámal stromy a kroupy ničily úrodu
V Blansku zemřela žena pod vyvráceným stromem. V Novém Šaldorfě-Sedlešovicích na Znojemsku utonula v sobotu večer žena, která si šla zaplavat do řeky Dyje. Neštěstí se stalo asi ve 20:40. Policisté našli její tělo až po dvou hodinách. Při vyšetřování se nezjistilo cizí zavinění, řekl jihomoravský policejní mluvčí Pavel Šváb.
Do rána přetrvávaly dopravní problémy na některých silnicích a železnicích na Blanensku a Brněnsku.
Nejvíce škod bouřka napáchala na Blanensku. Padající stromy například zablokovaly hlavní silniční spojnici mezi Blanskem a krajským městem a poškodily střechy chat v rekreační oblasti v Jedovnicích. U jedné chaty strom zablokoval vchod takovým způsobem, že se obyvatelé nemohli dostat ven.
V SOBOTU SE MĚNILO POČASÍ. PO DNECH DUSNA NÁSLEDOVALY BOUŘKY
V Blansku přišla o život devětatřicetiletá žena. "Vítr vyvrátil strom, který spadl na jeden z domů a rozbil v něm okna. Pod stromem pak obyvatelé nalezli ještě ženu, která se v blízkosti domu zřejmě ukryla před bouří," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.
Ve Vlasaticích na Brněnsku se kvůli výpadku proudu ocitlo v ohrožení asi 9000 prasat v tamním agropodniku. "Vepřům hrozilo udušení. Než se podařilo haly napojit na náhradní zdroj elektrického proudu, hasiči k cirkulaci vzduchu v halách nasadili přetlakové ventilátory," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.
Auta v Brně v laguně
Velké škody voda napáchala v krajském městě. V Králově Poli například hasiči zachraňovali tříčlennou osádku dodávky, která uvízla v laguně a voda začala zaplavovat kabinu auta. Bouřka zablokovala na několika místech velký městský okruh. V České ulici v centru Brna hasiči čerpali vodu ze suterénu domu a výkopů. "Při rekonstrukci potrubí tam hrozil únik a výbuch plynu," řekl Haid.
Voda zatopila mnoho sklepů a dalších prostor. V Brně hasiči čerpali vodu například ze suterénu porodnice na Obilním trhu, z nemocnice Delta v Drobného ulici a hotelu v Lidické ulici. V Brně-Chrlicích v Davídkově ulici našli ráno policisté auto uvízlé v potoce. Nikdo v něm nebyl, informoval dispečer hasičů, kteří vůz vyprošťovali.
Na silnice v kraji napadaly v noci desítky stromů, které postupně hasiči rozřezávají a odstraňují. Ráno už elektronický systém Dopravní info registroval potíže jen na několika místech. V Troubsku a Ostopovicích na Brněnsku sesuv půdy zablokoval jeden jízdní pruh. Potíže přetrvaly hlavně kolem Blanska. Zcela neprůjezdné v noci zůstávaly například silnice nižší kategorie z Kateřiny na Olešnou, z Blanska do Olomučan a ze Křtin do Adamova.
Smršť zasáhla také do železniční dopravy. Až do rána zůstal neprůjezdný úsek mezi Ivančicemi a Oslavany na Brněnsku. "Voda tam podemlela železniční trať a hromady hlíny a kamení z náspu zavalily polovinu souběžné silnice," popsal Haid. Na dvacetimetrovém úseku silnice bylo až 40 centimetrů zeminy, kterou už v noci začali odstraňovat silničáři s bagrem.
Na několika místech se po nočním dešti zvýšily průtoky řek až k prvnímu stupni povodňové aktivity - bdělosti. Podle webu Povodí Moravy se to stalo například ve Svratce v Brně na Poříčí a Židlochovicích. Voda však znovu rychle klesla.
Poškozené domy
Vydatná bouřka doprovázená silným větrem způsobila v noci na neděli ve Zlínském kraji velkou řadu problémů. Mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček sdělil, že například v obci Bílovice poškodil vítr nejméně pět rodinných domů.
Větrná smršť shazovala krytiny ze střech rodinných domů, nebo uvolňovala některé stavební střešní části a hrozil jejich pád. "Z tohoto pohledu byla asi nejvážnější situace v obci Bílovice, kde vítr poškodil několik domů a také tu bylo stržené elektrické vedení. Hasiči museli místo zabezpečit páskou proti vstupu osob a vyčkat na příjezd pracovníků energetické společnosti, aby prioritně vyřešili spadlé elektrické vedení u domů, popsal událost Mitáček.
Na Opavsku voda z nočních silných bouřek zaplavila domy v některých obcích. Hasiči z nich čerpají vodu. Kvůli bouřkám měli přes 30 zásahů.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz