Švédský parlament ve čtvrtek schválil návrh zákona, který ruší třicet let starý zákaz výstavby jaderných reaktorů. Informuje o tom agentura Reuters.
Stavbu jaderných elektráren zakázal v roce 1980 švédský parlament na základě referenda, ve kterém se většina obyvatel země tří korunek vyslovila proti jaderné energetice. Nový zákon umožní vybavit jaderné elektrárny novými výkonnějšími reaktory.
Švédsko, byť od jádra před třemi desítkami let odstoupilo, vyrábí ve třech jaderných elektrárnách Forsmark, Oskarshamn a Ringhals 40 procent elektřiny. Zbytek do sítě dodávají vesměs vodní elektrárny.
Návrh zákona, kterým se ruší zákaz stavby reaktorů, předložila konzervativní vláda.
"Atomové elektrárny jsou pro Švédsko nejlepším řešením. Nezatěžují ovzduší skleníkovými plyny," řekl v parlamentu premiér Fredrik Reinfeldt.
Proti zákonu vehementně protestovali lidé z Greenpeace. V pondělí pronikli do jaderné elektrárny Forsmark.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz